درایوهای یواس‎بی، قابل حمل و عموما همه‌جا قابل استفاده هستند. این ویژگی‎ها آن‎ها را وسیله مناسب برای انتقال داده بین رایانه‎ها کرده است. اما با توجه به قابل حمل بودن آن‎ها، ممکن است به‌آسانی گم شوند. بنابراین، همیشه باید از فایل‎های حساس که روی یک حافظه‎ی فلش حمل می‎شود محافظت کنید. متأسفانه، نمی‎توانید صرفا با رمز عبور از حافظه‎ی فلش خود محافظت کنید؛ مثل اینکه بخواهید با یک رمز عبور از کل کامپیوتر یا تلفن خود محافظت کنید. ابزارهایی که به‌طور جدی از اطلاعات حافظه محافظت می‎کنند، همه با رمزگذاری کار می‎کنند؛ مگر اینکه بخواهید روی یک درایو فلش امن با رمزگذاری سخت‌افزاری سرمایه‌گذاری کنید. به‌هرحال می‎توانید از برنامه‎های کاربردی رایگان برای دستیابی به یک سطح مشابه از حفاظت و ایمنی بهره ببرید. این مقاله خلاصه‎ای از ساده‌ترین راه‎ها برای حفاظت از رمز عبور فایل‎ها و پوشه‎ها در حافظه‎ی فلش را شرح داده است. ۱. ذخیره جداگانه هر فایل‎ با یک رمز عبور

دو روش ساده برای محافظت از اطلاعات حافظه فلش دیدگاه خود را بنویسید

درایوهای یواس‎بی، قابل حمل و عموما همه‌جا قابل استفاده هستند. این ویژگی‎ها آن‎ها را وسیله مناسب برای انتقال داده بین رایانه‎ها کرده است. اما با توجه به قابل حمل بودن آن‎ها، ممکن است به‌آسانی گم شوند. بنابراین، همیشه باید از فایل‎های حساس که روی یک حافظه‎ی فلش حمل می‎شود محافظت کنید.

متأسفانه، نمی‎توانید صرفا با رمز عبور از حافظه‎ی فلش خود محافظت کنید؛ مثل اینکه بخواهید با یک رمز عبور از کل کامپیوتر یا تلفن خود محافظت کنید. ابزارهایی که به‌طور جدی از اطلاعات حافظه محافظت می‎کنند، همه با رمزگذاری کار می‎کنند؛ مگر اینکه بخواهید روی یک درایو فلش امن با رمزگذاری سخت‌افزاری سرمایه‌گذاری کنید. به‌هرحال می‎توانید از برنامه‎های کاربردی رایگان برای دستیابی به یک سطح مشابه از حفاظت و ایمنی بهره ببرید.

این مقاله خلاصه‎ای از ساده‌ترین راه‎ها برای حفاظت از رمز عبور فایل‎ها و پوشه‎ها در حافظه‎ی فلش را شرح داده است.


1. ذخیره جداگانه هر فایل‎ با یک رمز عبور

همان‌طور که در بالا ذکر شد، نمی‎توانید از رمز عبور امن برای کل یو‎اس‎بی خود بدون استفاده از رمزگذاری محافظت کنید. با این حال، اگر از فرایند رمزنگاری طولانی کل پوشه‎ها خسته شده‌اید و نیاز به یک راه بسیار سریع برای محافظت از چند فایل انتخاب‌شده دارید، می‎توانید به‌راحتی آن‎ها را با رمز عبور یواس‎بی ذخیره کنید.

بسیاری از برنامه‎ها، از جمله ورد و اکسل، به شما این امکان را می‎دهند که فایل‎ها را با رمز عبور ذخیره کنید.

برای مثال در ورد، زمانی که یک سند باز باشد، به قسمت File -> Info بروید، منوی Protect Document را باز و گزینه Encrypt with Password را انتخاب کنید.

اکنون گذرواژه خود را وارد و آن را تأیید کنید تا از سند خود محافظت کنید.

اکنون گذرواژه خود را وارد و آن را تأیید کنید تا از سند خود محافظت کنید.

در آخر، سند خود را ذخیره کنید و رمز عبور را فراموش نکنید.

در آخر، سند خود را ذخیره کنید و رمز عبور را فراموش نکنید.


2. رمزگذاری کل درایو فلش

VeraCrypt یک نرم‎افزار پرتابل است که به‌طور مستقیم از درایو فلش اجرا می‎شود و متأسفانه برای اجرای آن به دسترسی به ادمین نیاز است. VeraCrypt از رمزنگاری AES سریع با کلید ۲۵۶ بیتی استفاده می‎کند و نسخه رایگان آن دارای محدودیت درایو در حد ۲ گیگابایت است.

VeraCrypt دارای ویژگی رمزگذاری سریع با استفاده از چندین الگوریتم مختلف از جمله AES ،Serpent ،TwoFish و همچنین ترکیبی از همه این‎ها است. همانند Rohos Mini Drive، این برنامه می‎تواند یک دیسک رمزگذاری شده مجازی مشابه یک دیسک واقعی ایجاد کند. با استفاده از این برنامه، می‎توانید کل پارتیشن‎ها یا دستگاه‎های ذخیره‌سازی را رمزگذاری کنید.

VeraCrypt Portable را دانلود و آن را به درایو یواس‎بی منتقل کنید. وقتی برنامه را راه‌اندازی می‎‎کنید، تمام درایوهای موجود را نشان می‎دهد. یکی از آن‎ها را انتخاب و روی Create Volume کلیک کنید. سپس VeraCrypt Volume Creation Wizard راه‌اندازی خواهد شد.

برای رمزگذاری درایو فلش، گزینه Encrypt a non-system partition/drive را انتخاب و روی Next کلیک کنید.

در مرحله بعد، می‎توانید یکی از گزینه‌های Standard یا Hidden VeraCrypt volume را به‌عنوان درایو رمزنگاری شده‌ی خود انتخاب کنید. اگر گزینه Hidden VeraCrypt volume را انتخاب کنید، خطر آشکار شدن گذرواژه‌ شما کاهش می‎یابد. توجه داشته باشید که اگر بخواهید Volume Hidden VeraCrypt ایجاد کنید، باید کل درایو USB را فرمت کنید.

در اینجا با انتخاب گزینه Standard VeraCrypt volume آموزش ادامه داده می‎شود. در پنجره بعدی، روی …Select Device کلیک و دیسک خود را انتخاب کنید، سپس با انتخاب OK، آن را تأیید و روی Next کلیک کنید.

برای رمزگذاری تمام درایو فلش، گزینه Encrypt partition in place را انتخاب و روی Next کلیک کنید. در این لحظه VeryCrypt به شما هشدار می‎دهد که باید یک نسخه پشتیبان از داده‎های خود داشته باشید؛ در صورتی که هنگام رمزگذاری اشتباهی رخ دهد. Encryption و Hash Algorithm را انتخاب کنید. سپس می‎توانید با تنظیمات پیش‌فرض جلو بروید. حالا می‎توانید رمز عبور خود را تنظیم کنید. در مرحله بعدی، حرکات تصادفی ماوس شما قدرت رمزگذاری را تعیین می‎کند.

در مرحله بعد حالت پاکسازی (Wipe Mode) مورد نظر خود را از میان گزینه‎های حذف بیشتر یا امنیت بیشتر انتخاب کنید. در پنجره نهایی روی Encrypt کلیک کنید تا رمزگذاری شروع شود.

لینک دانلود: VeraCrypt Portable

Toucan، جایگزینی برای VeraCrypt است که یک برنامه قابل حمل به شمار می‌رود و به شما امکان همگام‌سازی، پشتیبان‌گیری و ایمن کردن فایل‎هایتان را می‎دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *