کارت ساتا : دیدگاه خود را بنویسید

سریال ATA :
Serial ATA (SATA ، مخفف Serial AT Attachment) رابط گذرگاه رایانه است که آداپتورهای گذرگاه میزبان را به دستگاه های ذخیره سازی انبوه مانند درایوهای دیسک سخت ، درایوهای نوری و درایوهای حالت جامد متصل می کند. Serial ATA موفق شد از استاندارد ATA موازی (PATA) قبلی استفاده کند و رابط غالب دستگاه های ذخیره سازی شود.مشخصات سازگاری صنعت ATA سریال از سازمان بین المللی ATA (SATA-IO) سرچشمه می گیرد که سپس توسط کمیته فنی INCITS T13 ، AT Attachment (INCITS T13) اعلام می شود.
SATA در سال 2000 اعلام شد به منظور ارائه چندین مزیت نسبت به رابط قبلی PATA مانند کاهش اندازه و هزینه کابل (هفت هادی به جای 40 یا 80) ، انتقال سریعتر داده ها از طریق نرخ سیگنالینگ بالاتر ، و انتقال کارآمدتر از طریق یک پروتکل صف بندی ورودی/خروجی (اختیاری). نسخه 1.0 مشخصات در ژانویه 2003 منتشر شد.

مشخصات سازگاری صنعت سریال ATA از سازمان بین المللی سریال ATA (SATA-IO) سرچشمه می گیرد. گروه SATA-IO به طور مشترک مشخصات مربوط به قابلیت همکاری ، موارد آزمایش و پلاگین ها را ایجاد ، بررسی ، تصویب و منتشر می کند. مانند بسیاری دیگر از استانداردهای سازگاری با صنعت ، مالکیت محتوای SATA به سایر ارگان های صنعتی منتقل می شود: در درجه اول INCITS T13 [4] و یک زیرمجموعه INCITS T10 (SCSI) ، زیر گروهی از T10 که مسئول SCSI سریال پیوست شده (SAS) است. باقیمانده این مقاله تلاش می کند از اصطلاحات و مشخصات SATA-IO استفاده کند.

قبل از معرفی SATA در سال 2000 ، PATA به سادگی به عنوان ATA شناخته می شد. نام “AT Attachment” (ATA) پس از انتشار 1984 رایانه شخصی IBM IBM ، که بیشتر به عنوان IBM AT شناخته می شود ، ایجاد شد. [7] رابط کنترل IBM AT در واقع یک رابط صنعتی برای گنجاندن هارد دیسک ها شد. “AT” مخفف IBM برای “فناوری پیشرفته” بود. بنابراین ، بسیاری از شرکت ها و سازمان ها نشان می دهند که SATA مخفف “Serial Advanced Technology Attachment” است. با این حال ، مشخصات ATA به سادگی از نام “AT Attachment” برای جلوگیری از مشکلات احتمالی علامت تجاری با IBM استفاده می کند.

آداپتورها و دستگاه های میزبان SATA از طریق یک کابل سریال با سرعت بالا بر روی دو جفت هادی ارتباط برقرار می کنند. در مقابل ، ATA موازی (طراحی مجدد برای مشخصات قدیمی ATA) از یک گذرگاه داده 16 بیتی با سیگنال های پشتیبانی و کنترل اضافی استفاده می کند ، همه با فرکانس بسیار پایین تر کار می کنند. برای اطمینان از سازگاری عقب با نرم افزارها و برنامه های قدیمی ATA ، SATA از همان مجموعه های اصلی ATA و ATAPI به عنوان دستگاه های ATA قدیمی استفاده می کند.اولین هارد دیسک SATA جهان Seagate Barracuda SATA V است که در ژانویه 2003 منتشر شد.

SATA جایگزین ATA موازی در رایانه های رومیزی و لپ تاپ مصرف کننده شده است. سهم بازار SATA در بازار کامپیوترهای رومیزی در سال 2008 99٪ بود. PATA عمدتا توسط SATA برای هر گونه کاربردی جایگزین شده است. با کاهش استفاده از PATA در برنامه های صنعتی و جاسازی شده که از حافظه CompactFlash (CF) استفاده می کنند ، که بر اساس استاندارد قدیمی PATA طراحی شده است. استاندارد 2008 ، CFast ، برای جایگزینی CompactFlash بر اساس SATA است.

امکانات :
مشخصات سریال ATA به اتصال دستگاه SATA نیاز دارد. یعنی دستگاههایی که مشخصات آنها را دارا می باشند می توانند دستگاهی را در داخل یا خارج از کانکتور صفحه عقب (سیگنال و قدرت ترکیبی) که روشن است وارد یا حذف کنند. پس از درج ، دستگاه راه اندازی اولیه می شود و سپس به طور عادی کار می کند. بسته به سیستم عامل ، میزبان نیز ممکن است مقداردهی اولیه شود و منجر به تعویض داغ شود. میزبان و دستگاه تغذیه شده برای درج و حذف ایمن نیازی به حالت آماده به کار ندارند ، اگرچه با قطع برق ممکن است داده های نانوشته از بین بروند.

برخلاف PATA ، هر دو SATA و eSATA از نظر طراحی از پلاگین گرم پشتیبانی می کنند. با این حال ، این ویژگی نیاز به پشتیبانی مناسب در سطح میزبان ، دستگاه (درایو) و سیستم عامل دارد. به طور کلی ، دستگاه های SATA الزامات اتصال داغ سمت دستگاه را برآورده می کنند و اکثر آداپتورهای میزبان SATA از این عملکرد پشتیبانی می کنند. برای eSATA ، اتصال داغ فقط در حالت AHCI پشتیبانی می شود. حالت IDE از اتصال داغ پشتیبانی نمی کند.

رابط کنترل کننده پیشرفته میزبان :
رابط کنترل کننده پیشرفته میزبان (AHCI) یک رابط کنترل کننده میزبان باز است که توسط اینتل منتشر شده و مورد استفاده قرار می گیرد ، که به صورت استاندارد تبدیل شده است. این امکان استفاده از ویژگی های پیشرفته SATA مانند hotplug و صف فرمان محلی (NCQ) را می دهد. اگر AHCI توسط مادربرد و چیپست فعال نباشد ، کنترلرهای SATA معمولاً در حالت “IDE [a] emulation” عمل می کنند ، که اجازه دسترسی به ویژگی های دستگاهی را که توسط استاندارد ATA (همچنین IDE نامیده می شود) پشتیبانی نمی کند ، نمی دهد.درایورهای دستگاه Windows که برچسب SATA نامیده می شوند اغلب در حالت شبیه سازی IDE اجرا می شوند مگر اینکه به صراحت اعلام کنند که حالت AHCI هستند ، در حالت RAID ، یا حالت ارائه شده توسط درایور و مجموعه فرمان اختصاصی که اجازه دسترسی به ویژگی های پیشرفته SATA قبل از تبدیل AHCI را می دهد. محبوب. نسخه های مدرن مایکروسافت ویندوز ، Mac OS X ، FreeBSD ، لینوکس با نسخه 2.6.19 به بعد ، و Solaris و OpenSolaris ، شامل پشتیبانی از AHCI هستند ، اما سیستم عامل های قبلی مانند ویندوز XP این امکان را ندارند. حتی در این موارد ، ممکن است یک راننده اختصاصی برای چیپست خاصی مانند اینتل ایجاد شده باشد.
تجدید نظر SATA معمولاً با یک خط تیره و سپس اعداد رومی مشخص می شود ، به عنوان مثال. “SATA-III” ، برای جلوگیری از سردرگمی با سرعت ، که همیشه با اعداد عربی نمایش داده می شود ، به عنوان مثال. “SATA 6 Gbit/s”.

مقاله ها ی به روز را در سایت فروشگاه دیجیکو مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *