درگاه USB دیدگاه خود را بنویسید

درگاه USB:

USB کلمه مخفف Universal Serial Bus می باشد که توسط یک گروه از کمپانی های پیشرو در زمینه کامپیوتر و صنایع الکترونیکی طراحی شده است. اعضای اصلی تشکیل دهنده این گروه شامل شرکت هایی از جمله IBM ، HP، APPLE ، Intel ، Microsoft و Compaq  هستند که هر کدام از این شرکت ها در طراحی و اجرای این پروژه سهیم بوده اند. به طور مثال شرکت مایکروسافت بخش نرم افزاریUSB  برای ویندوز و شرکت  Intelکنترلگر UHCI را تولید کرده است. به همین دلیل USB ها در مدت زمان بسیار کمی مورد توجه و استقبال عموم مردم قرار گرفته اند و تا امروز هم شاهد حضور موفق و نقش کلیدی آن در اتصالات و انتقال اطلاعات هستیم.

درگاه USB  یک درگاه استاندارد برای اتصال به عنوان ورودی و خروجی دستگاه‌هایی مانند موبایل‌ها، فلش مموری‌ها و… است. در ادامه با ما باشید تا با این درگاه به صورت خلاصه آشنا شوید.

درگاه USB برای اتصال سخت‌افزارها و دستگاه‌ها (مانند پرینترها، ماوس‌ها، کیبوردها، فلش مموری‌ها و…) به یکدیگر یا به کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه در اکثر کامپیوترها و دستگاه‌هایی که نیاز به یک درگاه ارتباطی دارند، می‌توان پورت USB را یافت. در دستگاه‌های جدیدتر از نسخه سوم USB استفاده می‌شود که دارای سرعت بسیار بیشتر نسبت به نسخه‌های قبل می‌باشد. اکثر درگاه‌های قدیمی مانند درگاه موازی (پرینتر)، سریال و PS/2 جای خود را به درگاه USB داده اند.

یک درگاه USB کاربردهای بیشماری دارد. با استفاده از این درگاه می‌توان با سخت افزارها و دستگاه‌های دیگر در ارتباط بود. انواع دستگاه‌ها مانند پرینترها، ماوس‌ها، کیبوردها، اسکنرها، فلش مموری‌ها، دسته‌های بازی، دوربین‌ها و … می‌توانند به این درگاه وصل شده و با دستگاه دیگر یا با کامپیوتر ارتباط برقرار کنند.

چون درگاه USB (در نسخه دوم) به طور معمول می‌تواند ۵ ولت و ۵۰۰ میلی آمپر جریان در اختیار دستگاه وصل شده بگذارد، از این درگاه می‌توان به عنوان یک منبع تغذیه برای سایر دستگاه‌ها نیز استفاده کرد.

نسخه‌های درگاه USB:

سه استاندارد USB که به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارت اند از:

  • نسخه ۱٫۱:
  • اولین نسخه USB که معروف به Full Speed USB بود. این نسخه حداکثر نرخ تبادل داده ۱۲ مگابیت (معادل تقریباً ۱٫۵ مگابایت) بر ثانیه را پشتیبانی می‌کرد.
  • نسخه ۲٫۰:
  • این نسخه که هم‌اکنون به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، با نام High-Speed USB شناخته می‌شود. رنگ استاندارد ورودی این نسخه سیاه و سفید است و حداکثر نرخ تبادل داده در این نسخه ۴۸۰ مگابیت (معادل ۵۷ مگابایت) بر ثانیه است.
  • نسخه ۳٫۰:

این نسخه جدید ترین استاندارد USB است و با نام SuperSpeed USB شناخته می‌شود. رنگ استاندارد این نسخه آبی است و حداکثر نرخ تبادل داده در این نسخه ۵ گیگابیت بر ثانیه معادل ۵۱۲۰ مگابیت بر ثانیه است. USBهای نسخه        ۳٫۰ فقط در درگاه‌های همین نسخه با سرعت بالای Super Speed قابل استفاده هستند.

کابل USB: 

کابل Micro USB کوتاه مخصوص پاور بانک

کابل Micro USB مخصوص موبایل و تبلت فنری


کابل افزایش طول USB با تقویت کننده ۱۵ متری

کابل افزایش طول USB با تقویت کننده ۲۵ متری (مارک فرانت)

کابل افزایش طول USB کوتاه (L شکل) 

برای افزایش اطلاعات خود مقاله  افزایش طول کابل USBرا مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *