رابط و اسکنر OBD II / OBD2 مینی بلوتوث قابل اتصال به گوشی های اندروید

دیاگ خودرو 17

دستگاه دیاگ چیست ؟

 دیاگ که مخفف کلمه دایاگنوستیک ( Diagnostic ) است به نوعی عملیات خطایابی توسط دستگاه مخصوصی گفته می‌شود که اطلاعات را از کامپیوتر خودرو استخراج می‌کند و بعد از آنالیز کدهای خطا موجود در آن، میتوان به ایرادهای جزیی و کلی خودرو پی برد.

 دستگاههای عیب یاب به تعمیرکار کمک می‌کنند تا عیوب پدید آمده در دستگاه الکترونیکی را شناسایی و نسبت به تعمیر آن اقدام کند. در پی بکارگیری مدارات الکترونیک در خودروها و کاربردی شدن آن در صنعت خودروسازی مدارات الکترونیکی مخصوص و پیچیده ای در خودروها قرار داده شده که از جمله آن ها می توان به کروز کنترل، کنترل سیستم تعلیق ، کنترل ایربگ، کنترل سیستم تهویه، سیستم های ضد سرقت و غیره اشاره داشت. وجود این امر باعث ایجاد تحولی جدی در زمینه تعمیر و خدمات پس از فروش خودرو گردیده است. جهت عیب یابی این سیستم ها به دلیل پیچیدگیهایی که دارند از دستگاه های دیاگ استفاده می گردد. دستگاه عیب یاب با ارسال کدهای مشخصی از ECU درخواست اطلاعات می‌کند که این کدها برای هر درخواست متفاوت است. سپس ECU با بررسی کدهای دریافت شده نوع درخواست دستگاه عیب یاب را تشخیص می دهد و اطلاعات مورد نظر را ارسال می‌کند و بدین صورت تعمیرکار را برای عیب یابی خودرو کمک می‌کند.

 اطلاعات دریافتی به دو دسته تقسیم می شوند: ۱- کدهای تشخیص عیب سیستم انژکتوری ۲- کدهای عملکردی موتور

کدهای تشخیص عیب مربوط به عیوب الکتریکی یا الکترونیکی هستند که در سیستم انژکتوری موتور شامل سنسورها و انژکتورها و سایر عملگرها بوجود آمده و ECU خودرو آنها را تشخیص می‌دهد. این کدها در حافظه ECU ذخیره شده و دستگاه دیاگ این اطلاعات را از ECU خودرو دریافت می کند و این قابلیت را دارد که آنها را روی صفحه نمایش دهد. تعمیرکار با کمک این کدها می تواند نسبت به رفع عیب خودرو اقدام نماید.

هر کمپانی خودروسازی موظف می باشد تا برای تمامی خودروهای تولیدی خود دستگاه دیاگ مربوط به آن را تهیه و در اختیار تمامی تعمیرگاهها و مراکز سرویس خود قرار دهد، این دستگاه دیاگ همواره کاملترین و با قابلیت ترین دستگاه دیاگ برای خودروهای آن کمپانی می باشد. به عنوان مثال، دستگاه دیاگ کارخانه بی ام دبلیو فقط برای خودروهای بی ام دبلیو می باشد و نمی تواند خودروهای بنز را عیب یابی کند. از این رو مهمترین نکته در انتخاب دستگاه دیاگ در ابتدا تعین برند خودرو می باشد.

خواندن پارامترهای کاری موتور روشن از دیگر قابلیتهای دستگاههای عیب یاب است. پارامترهای موتور عبارتند از سرعت موتور، دمای هوا، دمای آب، آوانس جرقه، مقدار سوخت، لین یا ریچ بودن دود اگزوز، مقدار باز بودن دریچه گاز، مقدار باز بودن استپر موتور، و موارد دیگر که با بررسی آنها می‌توان کارکرد موتور را دقیقا مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. اگر کسی بتواند همزمان با بررسی کدهای خطا ، پارامترهای کاری موتور را نیز مد نظر قرار دهد می‌تواند به راحتی عیب موتور اعم از عیوب برقی یا حتی عیوب مکانیکی را نیز تشخیص دهد.

چه مواردی در دستگاه دیاگ قابل رویت است:

اسکنرهای حرفه ای تفاوت خود را اینجا نشان میدهند. اسکنرها با داشتن پایگاه داده عظیمی که از کدهای خطا و دلایل آنها در اختیار دارند براحتی به یک مکانیک حرفه ای کمک میکنند تا کد خطا را بصورت کامل تجزیه و تحلیل و عیب یابی کند و حتی این اسکنر ها این قابلیت را دارند که بصورت دستی توسط مکانیک سنسور ها خودرو را دستکاری کنند و یا بعضی از کدهای خطا را پاک کنند.البته فقط اگر قطعه مورد نظر مشکل فیزیکی واقعی نداشته باشد پاک کردن کد خطا علاجی خواهد بود، در غیر اینصورت اینکار فایده آنچنانی ندارد و قطعه باید تعمیر شود.

ولی در حالت کلی اکثر دستگاه های دیاگ قابلیت تشخیص مشکلات برقی خودرو، سنسور های حیاتی خودرو مانند سنسور اکسیژن، سنسور کاتالیزور، سنسور ABS و اگر خودرو اتومات باشد قابلیت خواندن پارمترهایی مرتبط به گیرباکس خودرو مانند فشار روغن گیرباکس را دارند که برای تشخیص سلامت گیربکس بسیار با اهمیت و حیاتی است.هر چه خودرو حرفه ای تر و پیچیده تر باشد ( معمولا خودروهای لوکس ) پارامترها، کدهای و وضعیت های بیشتری را میتوان با دستگاه دیاگ از آنها استخراج کرد و هر چه خودرو ساده تر و مکانیکی باشد مسلما این پارامترها کمتر و کمتر خواهند بود.یکی از موارد قابل تشخیص محبوب در دستگاه دیاگ قابلیت تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو است که بسیار بسیار کاربردی است که به شدت میتواند مچگیر خوبی برای فروشنده ها و دلالان متخلف و درغگو باشد.

در ادامه چند نمونه دیاگ خودرو را معرفی میکنم:

دستگاه دیاگ خودرو OBDII ELM 327 ) USB):

این دیاگ تمام پروتکل های OBD II را پشتیبانی می کند. دیاگ برای خواندن و پاک کردن کدهای خطا و تشخیص پارامترهای اتوموبیل از جمه دمای آب، دور موتور، فشار سوخت و … استفاده می شود. اتصال این دستگاه به لپتاپ یا کامپیوتر از طریق پورت USB انجام می شود. 

رابط و اسکنر OBD II / OBD2 مینی بلوتوث قابل اتصال به گوشی های اندروید:

عیب یاب و دیباگر خودرو elm 327 obdii bluetooth به شما امکان می دهد تمام اطلاعات حساس موتور را از ecu به گوشی هوشمند یا tablet منتقل کرده و مورد برسی قرار داده و عیوب را رفع نمایید این دیاگ از طریق bluetooth به گوشی متصل و با استفاده از درگاه استاندارد obdii و ساپورت کلیه پروتکل های is0 9141,kwp200,sae j1850,can bus به کلیه خودرها متصل می شود. از دیگر کاربردهای این دیباگر بلوتوث ، اتصال آن به برد آردینو  از طریق ماژول بلوتوث است ، پس از اتصال می توانید  به وسیله برد آردوینو، پردازش و مانیتورینگ داده های ECU از قبیل سرعت خودرو ، دور موتور و ….  انجام دهید. از این ماژول می توانید برای ساخت پروژه های امنیتی و ضد سرقت، هدایت خودکار اتوموبیل و سایر پروژهای هوشمند سازی اتوموبیل استفاده نمایید! 

 

17 دیدگاه

 1. سلام خیلی عالی بود من دوست دارم دراین زمینه حرفه ای بشم ولی صفرم کمکم میکنید

  1. بله حتما

 2. باسلام وتشکر از اطلاعات شما.بزرگواران.یک خریدار نتنها بابت خریدش سود به یک مجموعه تولیدی یا وارد کننده پرداخت میکنه بلکه اگه اون محصول خریداری شده رضایتش روجلب کنه میتونه نقش یک تبلیق گر روبرای اون مجموعه ایفا کنه وخرید اون محصول روبه هر کسی که میبینه یاارتباط داره توصیه کنه.باتوجه به موارد بالا.شماوقتی نمیتونین اطلاعاتی به خریدار بدین که آیا محصولتون باخودروی خریدار همخوانی دارد یاندارد.خب اینجا ۹۰درصد مردم ایران که یافقیر هستند یازیر خط فقر هرچند راقب باشن به خرید این مدل محصولات اما عدم اطمینانشون باعث میشه از خرید صرف نظر کنن.بعنوان مثال خود بنده یک پراید ۸۹ باکامپیوتر زیمنس دارم.وقتی مطمعن نباشمکه باماشینم سازگار هستش بنظرتون بااین اوضاع خراب معیشتی وگرونیا آیا عقلانی هستش که باتکیه بر شانس اقدام به خرید کنم؟! پس خواهشمندم اگه واقعا قصد فروش فوق العاده دارین وتز طرفی مرجوعی واستون امکان نداره لااقل توشهرای بزرگ نماینده داشته باشین تاخریدار مراجعه کنه ونمونه روروماشینش تست کنه اگه سازگار بود هزار تومنیاشو تقدیم حضورتون کنه .باتشکر.مجید از مشهد

  مجید تیموری
  1. تشکر از انتقاد و پیشنهاد شما. حتما بررسی میشه

 3. سلام دوست عزیز میخواستم ببینم این دستگاه رو میشه به ایسیو اس ال ۹۶ وصل کرد؟ سوکتش میخوره؟

  1. از لحاظ پورت میخوره ولی از لحاظ کارکرد باید تست کنید

 4. برا پژو هم میشه استفاده کرد

  1. به تمام مدل های ایرانی و خارجی جواب میده ولی به دلیل دستکاری ایران خودرو و سایپا در ECU خودرو امکان داره روی تمامی مدل ها کار نده و باید تست کنید

 5. سلام آیا مدل بلوتوث رو میشه علاوه بر موبایل اندرویدی به لپ تاپ متصل کرد؟

  1. بله جواب میده

 6. سلام آیا مدل بلوتوث رو میشه علاوه بر موبایل اندرویدی به لپ تاپ و ویندوز مجهز به بلوتوث متصل کرد؟

  1. سلام بله جواب میده

 7. سلام
  آیا مدل بلوتوثی اش به تویوتا راو فور مدل ۲۰۱۷ میخوره ؟
  کسی تست کرده ؟
  ممنون

  1. روی این ماشین تست نشده ولی فید بک ماشین های خارجی به جهت جواب دادن این نمونه دیاگ حدود 30 درصد بیشتر از ماشین های ایرانی است.

  2. من بلوتوثیش رو دارم خواستی بگو هماهنگ کنیم روی ماشینت تست کنی 09106374037

 8. سلام ببخشید با این وسیله میشه دمای روشن و خاموش شدن فن رو تغییر داد?

  1. بله تحت نرم افزار انجام میشه فقط اینکه دیاگ باید با ecu خودرو set بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *