پارالل

پورت موازی دیدگاه خود را بنویسید

پورت موازی یا درگاه:

درگاه موازی (به انگلیسی: Parallel port) یک نوع رابط کاربری موجود بر روی کامپیوتر برای اتصال لوازم جانبی است. در محاسبات کامپیوتری٬ درگاه موازی رابط ارتباطی موازی فیزیکی است. این درگاه همچنین به عنوان درگاه پرینتر نیز شناخته شده است.در زمان اتصال یک چاپگر به کامپیوتر از پورت موازی استفاده می گردد. با اینکه اخیرا” استفاده از پورت های USB رایج شده است ولی همچنان استفاده از پورت موازی برای اتصال چاپگر به کامپیوتر بسیار متداول است .

از پورت های موازی می توان برای اتصال تجهیزات جانبی زیر به کامپیوتر استفاده نمود :

 • چاپگر
 • اسکنر
 • هارد درایوهای خارجی
 • کارتهای شبکه
 • Tape
 • درایوهای Removable
 • CD burners

مبانی پورت های موازی :

پورت موازی ، توسط شرکت IBM و به منظور اتصال یک چاپگر به کامپیوتر طراحی  گردید. زمانیکه شرکت IBM در اندیشه طراحی و ارائه کامپیوترهای شخصی بود، ضرورت استفاده از چاپگرهای شرکت ” سنترونیکس” نیز احساس گردید.شرکت IBM تصمیم نداشت که از همان پورتی که توسط چاپگرهای سنترونیک استفاده می گردید، در طراحی خود  استفاده نماید.مهندسین شرکت IBM از یک کانکتور ۲۵ پین (DB-25) بهمراه یک کانکتور ۳۶ پین برای ایجاد یک کابل خاص به منظور اتصال چاپگر به کامپیوتر استفاده کردند. سایر تولید کنندگان چاپگر نیز در ادامه از استاندارد سنترونیک تبعیت و به مرور زمان استاندارد فوق در سطح جهان مطرح و مورد استفاده قرار گرفت .
زمانیکه  کامپیوترهای شخصی اطلاعاتی را برای چاپگر و یا هر وسیله دیگری که به پورت موازی متصل است، ارسال می نمایند ، در هر لحظه هشت بیت ارسال خواهد شد.. هشت بیت فوق بصورت موازی برای دستگاه  ارسال خواهند شد. پورت موازی استاندارد، قادر به ارسال ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوبایت در هر ثانیه است .نحوه عملکرد چاپگر به شرح زیر است :

 •  پین یک، حامل سیگنال Strobe بوده و دارای ولتاژی بین ۲/۸ و پنج است . زمانیکه کامپیوتر اطلاعاتی ( یک بایت داده ) ارسال می دارد ولتاژ به نیم ولت افت پیدا خواهد کرد.افت ولتاژ فوق به چاپگر اعلام می نماید که داده هائی ارسال شده است .
 •  پین دوتا نه حامل داده است .به منظور مشخص نمودن اینکه یک بیت دارای مقدار یک است ولتاژ پنج ارسال از طریق پین مربوطه ارسال ( شارژ) خواهد شد.بر روی پینی که شامل مقدار ( داده ) صفر است شارژی ( ولتاژ) قرار نخواهد گرفت .
 • پین ده ، اطلاعات لازم در خصوص نحوه عملکرد چاپگر را برای  کامپیوتر، ارسال می نماید . نحوه پیاده سازی پین فوق نظیر پین “یک” است .زمانیکه ولتاژ موجود بر روی پین فوق به نیم ولت تنزل پیدا نماید، کامپیوتر اطلاعات لازم در خحصوص فرآیند چاپ را از چاپگر اخذ خواهد کرد .( کامپیوتر به این اطمینان خواهد رسید که چاپگر اطلاعات را دریافت نموده است )
 •  در صورتیکه چاپگر مشغول باشد، پین شماره یازده شارژ می گردد. زمانیکه ولتاژ نیم ولت بر روی پین فوق قرار بگیرد به کامپیوتر اغلام خواهد شد که چاپگر آماده دریافت اطلاعات است .
 • در صورتیکه چاپگر دارای کاغذ نباشد ، از طریق پین شماره دوازده به کامپیوتر آگاهی لازم داده خواهد شد.
 • زمانیکه بر روی پین شماره سیزده شارژی وجود داشته باشد، آماده بودن چاپگر به کامپیوتر اعلام می گردد.
 •  کامپیوتر از طریق پین شماره چهارده و با استفاده از یک ولتاژ پنچ ولت سیگنال Auto Feed را برای چاپگر ارسال می دارد.
 • در صورتیکه چاپگر دارای مشکلی باشد ولتاژ پین شماره پانزده به نیم ولت کاهش و کامپیوتر از بروز اشکال در چاپگر آگاهی پیدا می نماید.
 • زمانیکه یک کار آماده چاپ باشد، کامپیوتر از پین شماره شانزده برای مقداردهی اولیه چاپگر ( کاهش ولتاژ) استفاده می نماید.
 • کامپیوتر از پین شماره هیفده برای Offline نمودن از راه دور چاپگر استفاده می نماید، بدین منظور برای چاپگر یک شارژ ارسال خواهد شد.
 • پین های شماره هیجده تا بیست و پنج Ground بوده و از آنها بعنوان یک سیگنال مرجع برای شارژ های پایین تر از نیم ولت استفاده می گردد.

SPP/EPP/ECP :
در چاپگرهای اولیه پورت موازی بصورت یکطرفه بود. در این حالت داده ها صرفا”  در یک جهت قادر به حرکت برای هر یک از پین ها بوند. همزمان با معرفی کامپیوترهای PS/2 توسط شرکت IBM ، یک نوع جدید از پورت های موازی دو طرفه طراحی گردید. این طراحی با نامStandard Parallel Port)SPP) مطرح و بسرعت جایگزین استاندارد اولیه  گردید.ارتباط دو طرفه باعث گردید که هر یک از دستگاهها قادر به ارسال و دریافت اطلاعات باشند.دستگاههای زیادی از پین های دو الی نه ، برای داده استفاده می کردند. استفاده از هشت پین باعث می شد که روش ارسال اطلاعات بصورت half-duplex باشد . در این حالت اطلاعات در هر لحظه در یک جهت حرکت می کردند.به منظور ارسال و دریافت اطلاعات ( دو طرفه ) از پین های شماره هیجده تا بیست و پنج برای دریافت اطلاعات استفاده گردید پین های فوق در ابتدا برایGround در نظر گرفته شده بودند.بدین ترتیب امکان ارتباطلات دو طرفه در هر لحظه فراهم می گردد (Full-duplex) .

 


پارالل


استاندارد Enhanced Parallel port)EPP) در سال ۱۹۹۱ توسط شرکت های اینتل زیراکس و زنیت مطرح گردید. مزیت مهم استاندارد فوق،  حجم بالای اطلاعات ارسالی است . ( پانصد کیلو بایت تا دو مگابایت  در هر ثانیه) . هدف عمده استاندارد فوق ، امکان اتصال دستگاههائی غیر از چاپگر به پورت موازی است . رسانه های ذخیره سازی که نیازمند دارا بودن نرخ انتقال اطلاعات بالائی می باشند نمونه ای از این نوع دستگاه ها می باشد. بعد از معرفی استاندارد EPP شرکت های مایکروسافت و هیولت پاکارد در سال ۱۹۹۲ مشخصه جدیدی با نام Extended Capabilities port )ECP)  را معرفی نمودند.هدف عمده مشخصه فوق بهبود عملکرد و سرعت چاپگرها است .

 


پارالل


 

در سال ۱۹۹۴  استاندارد IEEE 1284 معرفی گردید. استاندارد فوق برای دستگاههای مرتبط با پورت موازی دو مشخصه را مطرح می نماید : EPP و ECP . به منظور صحت عملکرد هر یک از مشخصه های فوق می بایست سیستم عامل و دستگاه متصل شده به پورت موازی ، امکانات لازم در خصوص حمایت از مشخصه های فوق را دارا باشند. امروزه اغلب کامپیوترها، SPP,ECP و EPP را حمایت نموده و قادر به تشخیص استفاده از هر یک از مشخصه های فوق با توجه به دستگاه مرتبط ( متصل ) به چاپگر می باشند.در صورتیکه نیاز به  تغییر یکی از مشخصه های فوق  بصورت دستی ، می توان از برنامه BIOS سیستم استفاده و تنظیمات مربوطه را انجام داد.

کاربرد درگاه موازی:

وظیفه این درگاه نیز مانند سایر درگاه‌ها، ارتباط دستگاه‌های دیگر با کامپیوتر (یا سایر دستگاه‌ها) است. این درگاه می‌تواند برای ارتباط کامپیوتر با پرینترها، اسکنرها و سایر دستگاه‌هایی که نیاز به پهنای باند انتقال داده نسبتاً زیادی دارند مورد استفاده قرار گیرد. اما همان‌طور که گفته شد، این درگاه در اصل برای اتصال به پرینترها ساخته شده بود.درگاه USB  و اترنت درحال جایگزینی بسیاری از درگاه‌های دیگر مثل درگاه پرینتر (یا موازی) است. البته می‌توان با استفاده از تبدیل کننده‌های پورت موازی به USB، دستگاه‌هایی مانند پرینترهایی که فقط از طریق پورت موازی قابل استفاده هستند را از طریق پورت یو اس بی نیز استفاده کردمعرفی دوکالا که با فناوری پورت پارالل هستند:

کابل ۹ پین سریال ماده به ۲۵ پین  پارالل نری با سرهای پرس شده با طول ۱/۵ متری برای اتصال دستگاههایی مثل ترازوی طلا فروشی و ترازوی دیجیتال و …به کامپیوتر میباشدکابل افزایش طول پارالل ۲۵ پین نری و مادگی (کابل اسکنر های قدیمی):

کابل اسکنر های قدیمی یا همان پارالل شامل ۱٫۵ متر طول کابل با ۲۵ پین سوکت نری و مادگی با سر های پرس شده و دارای روکش کابل PVC  مناسب برای انواع اسکنر ها میباشد و همچنین بوسیله این کابل میتوانید طول کابل پرینتر های سوزنی را افزایش دهید.گاهی برای اتصال اسکنر و پرینتر های قدیمی به نوت بوک و PC  های جدید که فاقد پوت پارالل هستند باید از مبدل USB TO PARALEL استفاده نمود.نحوه کار درگاه موازی (در دستگاه اصلی خود یعنی پرینتر):

پین‌های درگاه موازی:

درگاه موازی (Parallel Port) همه ۸ بیت (یک بایت) را به صورت همزمان و موازی با استفاده از ۸ پین مختلف ارسال می‌کند.در ابتدا پین ۱ با ارسال یک جریان با ولتاژ ۲٫۸ تا ۵، اعلام می‌کند که ارسال داده تمام شده است.

 • پین ۲ تا ۹ برای ارسال داده مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر یک از پین‌ها وظیفه انتقال یک بیت داده را دارند. پین‌ها برای ارسال یک بیت داده از ولتاژهای ۰ و ۵ استفاده می‌کنند. ولتاژ ۰ برای ارسال بیت صفر و ولتاژ ۵ برای ارسال بیت یک مورد استفاده قرار می‌گیرد.پین شماره ۱۰ نیز جهت نشان دادن اتمام دریافت داده، جریانی با ولتاژ ۰٫۵ ولت را ارسال می‌کند.
 • زمانی که پرینتر مشغول نباشد و آماده دریافت داده جدید باشد، از پین ۱۱ جریان الکتریکی با ولتاژ ۰٫۵ ولت را ارسال می‌کند تا به کامپیوتر اطلاع دهد که پرینتر آماده دریافت داده‌های جدید است.
 • درصورتی که پرینتر خالی از کاغذ باشد، با ارسال یک جریان با ولتاژ ۰٫۵، از طریق پین ۱۲ به کامپیوتر اطلاع می‌دهد که پرینتر خالی از کاغذ است.
 • پرینتر دائماً از طریق پین ۱۳ جریان با ولتاژ زیر ۰٫۵ ولت را به کامپیوتر ارسال می‌کند تا به کامپیوتر اطلاع دهد که پرینتر در هر لحظه آماده کار است (به اصطلاح بر خط یا Online است).
 • پین ۱۴ نیز با استفاده از یک جریان با ولتاژ ۵، برای آماده سازی کاغذ جدید جهت کپی کردن یا اسکن کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • درصورتی که پرینتر هر مشکلی داشته باشد، از طریق پین ۱۵ با ولتاژ کمتر از ۰٫۵ ولت، به کامپیوتر اطلاع می‌دهد که پرینتر دارای اشکالاتی است.
 • زمانی که کامپیوتر نیاز دارد تا از پرینتر استفاده کند، از طریق پین ۱۶ پرینتر را راه اندازی می‌کند.
 • درصورتی که کامپیوتر از پرینتر استفاده نکند، از طریق پین ۱۷ یک جریان الکتریکی به پرینتر ارسال می‌کند تا آن را به حالت آفلاین (Offline) در بیاورد.
 • پین‌های ۱۸ تا ۲۵ نیز به اصطلاح پین‌های Ground (زمین) هستند و همزمان با پین‌های ۲ تا ۹ (و برخی دیگر از پین‌ها) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معرفی چند نمونه کابل پارالل:

کابل دیتا سوئیچ پارالل (دو سر۲۵ پین نری)

کابل پرینتر پارالل (DB25 TO DB36) 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *