کابل اپتبکال

کابل اپتیکال 1

کابل اپتیکال:

واژه‌ی اپتیکال در زبان انگلیسی به ریختار Optical نگاشته می‌شود و در معنا به معنی «نوری» یا چیزی در پیوند با نور است. در نتیجه در زبان شیرین پارسی به آن کابل نوری می‌گویند. کابل اپتیکال در واقع برای انتقال و جابه‌جایی صدای دیجیتال ساخته شده است. هم‌اکنون کاربران از سه راه برای انتقال صدای دیجیتال بهره می‌برند که ما در ادامه به این سه مورد می‌پردازیم.

کابل اپتیکال « Digital Optical Audio » یا کابل نوری راه حلی ایده آل برای انتقال صدای دیجیتال بین دستگاه های مجهز به این پورت می باشند که بر پایه ی ساختار استاندارد فیبر نوری ساخته شده است.  این کابل اولین بار توسط شرکت توشیبا طراحی شد، به همین دلیل به آن کابل TOSLINK نیز گفته می شود. اگر چه انواع کابلها ی دیگری مانند: کابل HDMI جهت انتقال صدا و تصویر به صورت همزمان و کابل کواکسیال صدا، برای انتقال صدای دیجیتال وجود دارد؛ اما دقت صوتی کابل optical به مراتب بالاتر از کابل کواکسیال معمولی بوده و صدا به صورت طبیعی پخش می شود. کابل اپتیکال و کابل کواکسیال هر دو برای انتقال صدای دیجیتال قابل استفاده اند؛ اما کابل نوری صدا به دلیل اینکه برای انتقال سیگنال‌های دیجیتال، از جریان نوری و فیبر نوری استفاده می کند، انتقال صدا را با کیفیت بسیار خوب و بدون نویز انجام می دهد. فرقی نمی کند سینما خانگی تان چه برندی باشد، برای اتصال سینمای خانگی به تلویزیون و پخش صدای تلویزیون از سینمای خانگی ال جی و یا اتصال سینمای خانگی به تلویزیون سامسونگ و هر برند دیگری، کابل اپتیکال می تواند پاسخگوی نیازهایتان باشد؛ به شرطی که بر روی تلویزیون و سینمای خانگی پورت اپتیکال یا همان Digital Optical Audio وجود داشته باشد. پورت گیرنده و فرستنده اپتیکال موجود بر روی محصولات مختلف، اگر چه شبیه به هم به نظر می رسد؛ اما مدار های کنترلر داخل آن با هم فرق می کند. مثلا برای اتصال اسپیکر به تلویزیون از طریق کابل نوری باید بر روی تلویزیون پورت خروجی اپتیکال جهت تبدیل سیگنال های صوتی به نور و اسپیکری با ورودی اپتیکال برای تبدیل نور به صدا وجود داشته باشد.

اساس کار کابل اپتیکال اینجوری است  که دیتا ( اینجا سیگنال صوتی ) به صورت صفر و یک توسط یه منبع نوری داخل کابل حرکت می کنه . یعنی شما اگه داخل کابل رو نگاه کنید می بینید که یه نور قرمز وجود دارد . البته موقعی که سیگنال دارد ازش رد میشود ، وگرنه تو حالت عادی هیچ نوری ندارد .

نور کابل اپتیکال:

همونطور که گفتیم کابل اپتیکال واسه این طراحی شده که صدا رو از یه دستگاه مثلا تلویزیون به یه دستگاه دیگه مثلا آمپلی فایر منتقل کنه . سیگنال صدا تو حالت عادی یه جریان الکتریکی هست . پس اول باید صدا به نور تبدیل بشود تا بتونه از کابل عبور کند چون کابل Optical با نور کار می کند . سیگنال صوتی در دستگاه فرستنده به نور تبدیل میشود و توسط کابل اپتیکال به گیرنده ارسال میشود ، توی دستگاه گیرنده مجددا نور به صدا تبدیل میشود .

کابل اپتیکال از یه هسته شیشه ای تشکیل شده که نور را عبور میده . نور توی این هسته شیشه ای نمی تواند فرار کند و به صورت زاویه ای حرکت می کند . طرز کار انتقال دیتا از طریق نور خیلی مفصله و اینجا جاش نیست .

هسته شیشه ای کابل اپتیکال:

کابل اپتیکال توسط شرکت توشیبا طراحی شده . به خاطر همین به کابل اپتیکال کابل TOSLINK هم میگن که TOS مخفف واژه TOShiba هست . واژه لینک link هم که یعنی اتصال . در ضمن ، کابل اپتیکال برای انتقال صدای سوراند ۵٫۱ و ۷٫۱ مناسب نیست چون پهنای باندش برای انتقال این حجم صدا کافی نیست اما کابل HDMI به سادگی اصن صدا رو منتقل میکند .


 

 

 

پورت‌های ورودی و خروجی اپتیکال صدا

پورت‌های ورودی و خروجی اپتیکال صدا:

این کابل اپتیکال  باید به پورت اپتیکال وصل بشود . هم روی دستگاه فرستنده و هم رو گیرنده باید پورت اپتیکال وجود داشته باشه ، از نظر ظاهری هیچ فرقی بین پورت اپتیکال فرستنده و گیرنده نیست اما داخل فرستنده و گیرنده کنترلر های متفاوتی طراحی شده .  داخل فرستنده یه مدار طراحی شده که سیگنال صوتی رو به نور تبدیل می کنه و به پورت می فرستد و داخل گیرنده هم یه مدار طراحی شده که نور رو مجددا به صدا تبدیل می کند .

نور داخل پورت اپتیکال:

هر چند الان دیگه اکثر دستگاه های الکترونیکی ، پورت صدای دیجیتال دارند اما واسه اینکه مطمئن بشوید که دستگاه شما ، پورت صدای دیجیتال دارد ، کافیه دنبال یه پورت شبیه به عکس زیر باشید . کنار پورت اپتیکال معمولا عبارت های روبرو رو می زنند : Optical Port و یا TOSLINK و یا Digital Audio . حتی اگه این عبارات هم نوشته نشده باشد ، قیافه پورت اپتیکال از ۲ کیلومتری مشخصه است.

کابل کواکسیال و اپتیکال :

از دیگر راه‌های انتقال صدای دیجیتال بهره‌گیری از کابل کواکسیال و اپتیکال است. کابل کواکسیال از جنس مس ساخته شده و در واقع یک کابل معمولی است و کابل اپتیکال نوری یک کاب نوری به‌شمار آمده و حتما دارای کیفیت برتری در برابر کواکسیال است و بدون شک نویز و اختلالات الکترونیکی کمتری دارد. همچنین کابل نوری دارای انعطاف بیش‌تر و ضخامت کمتری در برابر کابل کواکسیال است در نتیجه در زمانی که کاربر هم به پورت کواکسیال و هم به پورت اپتیکال صدا دسترسی دارد اولویت با گزینش کابل نوری است.


کابل Optical صدا

نحوه کار کابل Optical :

پایه و بنیان شیوه‌ی کاری کابل اپتیکال به این‌گونه است که داده‌ها ( دیتا یا سیگنال‌های صوتی ) به‌گونه‌ی صفر و یک از سوی یک منبع نوری درون کابل مورد نظر جابه‌جا می‌شوند. در نتیجه در زمانی که کابل متصل به یک پورت باشد اگر درون آن را نگاه کنید حتما یک نور سرخ رنگ را خواهید دید. و طبیعتا در هنگام خاموش بودن و متصل نبودن به درگاه این نور وجود نخواهد داشت. این کابل از یک هسته‌ی شیشه‌ای ساخته شده که نور از آن گذر می‌کند و به‌هیچ عنوان نمی‌تواند از آن بیرون رفته یا با زاویه حرکت کند.

1)اتصال خروجی صدای دیجیتال تلویزیون به اسپیکر و سینمای خانگی:

پورت یا درگاه Optical Audio برای اتصال و انتقال صدا از یک دستگاه مانند تلویزیون‌های جدید LED و LCD و پلاسما یا DVD پلیر و بلوری به دستگاه پخش کننده صدا مانند آمپلی‌فایر، سیستم صوتی و یا سینمای خانگی طراحی شده است. سیگنال و داده‌های شنیداری و صدا در وضعیت عادی یک جریان الکتریکی است. پس نخست باید صدا به نور تبدیل شده تا بتواند از کابل مورد نظر گذر کند چون در واقع کابل اپتیکال با نور کار می‌کند. پس در گام نخست دستگاه فرستنده ( مانند تلویزیون ) داده‌ها را به صورت نوری تبدیل می‌کند و سپس از طریق درگاه و کابل نوری به گیرنده و پخش کننده صدا منتقل می‌کند و در این زمان نور به صدا تبدیل می‌شود.

با این کابل دیگر نیازی به کابل‌های RCA یا همان AV سه فیش سه رنگ نیست و صدای استریو با بهترین کیفین تنها از طریق این کابل انتقال داده می‌شود.

2)اتصال پلی‌استیشن ایکس‌باکس و Blu-ray به سیستم صوتی:

دستگاه‌های جدید مانند کنسول‌های بازی از جمله Xbox one یا PS4 یا دستگاه‌هایی مانند DVD پلیر و بلوری Blu-ray دارای پورت خروجی صدای اپتیکال هستند که خیلی ساده می‌توان صدای این دستگاه‌ها را به تلویزیون یا آمپلی‌فایر داد. البته از کابل HDMI هم می‌توان برای این منظور بهره برد اما زمانی است که نیاز دارید صدا نه از طریق تلویزیون بلکه از طریق سیستم صوتی خانگی، اسپیکر یا سینمای خانگی پخش و تقویت بشه که در این زمان‌ها می‌توان از کابل اپتیکال بهره برد.


اتصال کنسول بازی xbox و ps4 با کابل نوری اپتیکال

 استفاده از کابل اپتیکال:

برای بهره‌گیری از این فناوری نیاز است که دو دستگاه فرستند و گیرنده‌ی شما دارای ورودی و خروجی پورت Optical باشند. یعنی دستگاه فرستنده ( برای نمونه تلویزیون جدید شما ) دارای درگاه Optical OUT و دستگاه گیرنده ( برای نمونه سینمای خانگی ) دارای درگاه ورودی Optical IN باشد. درپوش پلاستیکی سر کابل را بردارید و در جهت درست کانکتور سر کابل را وارد ورودی و خروجی دستگاه‌ها کنید. در این هنگام یک صدا را خواهید شنید که نشان‌دهنده‌ی جا افتادن درست کابل است.

 

راهنمای خرید کابل اپتیکال:

باید توجه داشت که این کابل در بازار می‌تواند قیمت‌های گوناگونی داشته باشد. البته این تفاوت قیمت مربوط به برند و مارک کارخانه سازنده و کیفیت ساخت و ماندگاری است و همان کابل‌های ارزان نیز کار کاربر را راه می‌اندازند. پیشنهاد ما برای خرید اینترنتی و دریافت پستی کالا در خانه خرید از فروشگاه‌های معتبر دارای نماد و مجوز رسمی وزارت صنعت است. یکی از لینک‌‎های پیشنهاد شده از طرف ما برای کاربران وبسایت فروشگاه دیجیکواست

تبدیل کابل اپتیکال دیجیتال به آنالوگ audio و AV:

برخی از دستگاه‌های جدید از جمله تلویزیون‌های LCD و LED جدید تنها دارای خروجی صدا به صورت پورت Optical یا گاهی کواکسیال هستند. اما سیستم‌های صوتی خانگی مانند سینمای خانگی و اسپیکر و آمپلی‌فایر دارای ورودی اپتیکال نوری نیستند و ورودی صدای معمولی AUX یا RCA و AV دارند. در این زمان نیاز است که با بهره‌گیری از یک مبدل این مشکل را حل کرد. برای این کار بهترین گزینه استفاده از دستگاه مبدل اپتیکال دیجیتال به آنالوگ است. بهتر است از نوع مرغوب این دستگاه استفاده شودکه شما میتوانید از فروشگاه دیجیکو خرید نمایید.

کاربرد کابل اپتیکال:

با توضیحاتی که بالاتر دادم دیگه الان باید بدانید که کابل اپتیکال جه کاربردهای دارد . قبلا صدای استریو یا دو کاناله از دو تا کابل سفید و قرمز رد میشد ( همون سه فیش خودمون – قرمز و سفید برای صدا و فیش زرد برای تصویره ) . صدای استریو یا دو کاناله یعنی یکی کانال چپ و یکی هم کانال راست که جزئیات صدا توسط گوش چپ و راست بهتر شنیده بشود . اما جدیدا به خاطر کاهش مصرف مس و کاهش حجم کابل و شلوغ کاری ، تمام حجم صدا ، از داخل یه دونه کابل عبور داده میشود . کابل اپتیکال ، کیفیت صدا رو خراب نمیکنه و واسه اینکه دو تا کابل سفید و قرمز رو حذف کند ، گزینه خوبیهاست .

سه فیش صدا و تصویر

دستگاه هایی مثل اکس باکس وان و یا اکس باکس وان اس ، پلی استیشن ۴ ، دستگاه های بلوری Blu-ray و کلا دستگاه های جدید ، یه پورت اپتیکال دارن که خیلی راحت می تونید صداشون رو به تلویزیون یا آمپلی فایر منتقل کنید . با اینکه کابل HDMI صوت و تصویر رو همزمان منتقل میکنه اما بعضی مواقع هست که شما می خواید صدا رو جداگونه انتقال بدید و تقویت کنید . مثلا میخواید صدای اکس باکس از سیستم صوتی خونه پخش بشه ، نه از تلویزیون . تو اینجور موارد باید از کابل اپتیکال استفاده کنید .

 

راهنمای استفاده از کابل اپتیکال:

برای استفاده از کابل Optical باید دو دستگاه فرستنده و گیرنده ، پورت اپتیکال داشته باشن . توی دستگاه فرستنده باید Optical Out باشه و روی دستگاه گیرنده باید Optical In باشه .

در مورد اینکه پورت ورودی و خروجی چیه و چجوری کنترل میشن یه پست نوشتم که پیشنهاد میکنم حتما بخونید : پورت HDMI ورودی است یا خروجی ؟

روی فیش کابل ، یه درپوش پلاستیکی وجود داره که باید اونو جدا کنید .

 

درپوش کابل Optical

کانکتور اپتیکال جهت مشخصی داره یعنی اینجوری نیست که از هر طرف به پورت اپتیکال وصل بشه ، یه جهت مشخصی داره و باید جهت کانکتور و جهت پورت با هم میزون باشند .

جهت کابل اپتیکال

ضمنا یاددتون باشه ، کابل اپتیکال موقعی که داخل پورت اپتیکال جا می خوره باید صدای ” تق ” بده یعنی صدای جاخوردگی رو باید بشنوید .

 

قیمت کابل اپتیکال:

قیمت کابل اپتیکال از ۱۰ هزار تومان  تا ۳۰۰ هزار تومان است . تفاوت قیمت این کابل ها به کیفیت و برند و گارانتی مربوط میشود . اما یه کابل اپتیکال متوسط رو می تونید با قیمت ۲۵ تا ۴۵ هزار تومن بخرید . اما اینجوری نیست که اون مدل ۱۰ هزار تومنی کار شما رو راه نندازه ! همه چی به کیفیت ساخت کابل برمی گرده .

در ادامه چند نمونه کابل اپیتکال که در فروشگاه دیجیکو ارائه شده است را معرفی میکنیم:

کابل اپتیکال ( SPDIF

کابل اپتیکال 3 متری (مارک UGREEN

کابل اپتیکال 1.5 متری (مارک UGREEN)

کابل اپتیکال ۲ متری SA3301 SOMO

کابل اپتیکال ۱٫۵ متری KNET PLUS

کابل اپتیکال ۲ متری SM407 SOMO


کابل اپتیکال 3 متری (مارک UGREEN)

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *