کابل افزایش طول 3.5 میلیمتری AUX سه خط

کابل AUX دیدگاه خود را بنویسید

کابل AUX: 

امروزه با توجه به افزایش میزان کاربرد گوشی‌های هوشمند موبایل، تبلت، لپ‌تاپ، نوت بوک و … کابل صدا AUX از پرکاربردترین و آشناترین ابزارهای الکترونیکی است که می‌توان گفت در هر جایی و در هر خانه‌ای دیده می‌شود. تا پیش از به‌کارگرفتن گسترده‌ی گوشی‌های موبایل این فناوری و این کابل صدا AUX یا درگاه ورودی AUX صدا برای همگان آشنا نبود و در نهایت آن را با نام کابل صدا می‌شناختند.

کابلی است جهت انتقال و جا به جایی صدا استریو با کیفیت بالا میان دو سوکت یا جکی یا فیش نری ۳٫۵ میلی‌متری صدا AUX که صدا را میان دو دستگاه انتقال می‌دهد.

گاه پیش می‌آید که شما نیاز داشته باشید صدای آهنگ و موسیقی روی گوشی موبایل یا تبلت و لپ تاپ خود را با صدایی بلندتر و با کیفیت تر از طریق اسپیکر یا بلندگوی کامپیوتر یا خودرو و ماشین یا امپلی فایر گوش دهید. راه ارتباطی میان این دو دستگاه یا از طریق بلوتوث و به صورت بیسیم خواهد بود یا به صورت فیزیکی و از طریق کابل صدا AUX. کافی است که پخش ماشین شما دارای پورت ورودی مادگی AUX بوده و گوشی موبایل و تبلت شما هم خروجی AUX داشته باشید. پس یک سر کابل را به گوشی موبایل و یک سر دیگر را به پخش خودرو یا اسپیکر وصل می کنید. یا کاربردهای دیگر مانند اتصال صدای سینمای خانگی و غیره.

در نمونه دیگر اگر پخش ماشین یا ضبط خانگی شما قدیمی ( کاست خور یا CD خور ) است و توانایی پخش موسیقی و صدا از طریق درگاه های USB یا مموری و کارت حافظه یا بلوتوث را ندارد ( ولی دارای درگاه ورودی AUX است ) ، شما می توانید با خرید یک برد فلش خور پخش ماشینی، این پخش یا ضبط خانگی با بلندگو و باندهای قوی آن را زنده کنید. برد فلش خور وظیفه‌ی پخش صدای دیجیتال را به عهده می گیرد و کابل صدای ای یو ایکس هم وظیفه‌ی انتقال صدا را برعهده دارد.

صدای مونو و استریو :

صدای مونو:

صدای مونو، که همچنین با نام مونوفونیک یا تک صوتی شناخته شده، قدیمی‌ترین و ساده‌ترین روش ضبط و بازپخش صدا می‌باشد. در آن، تمام سیگنال‌های مختلف صوتی با هم آمیخته و به یک کانال صوتی منفرد تبدیل می‌شوند و از این رو، بر آن نام مونو (منفرد یا تک) گذاشته شد.
ضبط صدای مونوفونیک معمولاً با استفاده از یک میکروفون واحد انجام می‌شود اما ممکن است برای بازپخش صدا بیش از یک اسپیکر مورد استفاده قرار گیرد. ذکر این نکته دارای اهمیت است که گرچه اسپیکرهای متعددی می‌توانند در خروجی مورد استفاده قرار گیرند، اما همگی آنها صدای یکسانی را باز تولید می‌کنند به این دلیل که در ضبط تنها از یک کانال استفاده شده است. سیگنالهای صوتی چند کاناله نیز می‌توانند با یکدیگر آمیخته و به یک کانال واحد تبدیل شوند تا یک خروجی مونو را فراهم آورند.
سیستم‌های مونوفونیک هنوز هم می‌توانند پهنای باند صوتی کامل و همچنین «های فای» یا صدا با عالی‌ترین درجه و شباهت به اصل و مبدأ را داشته باشند. این سیستم‌ها می‌توانند یک سیگنال صوتی با دامنه ‌و کیفیت بسیار بالا ضبط و بازتولید نمایند. با این حال، با توجه به تنها کاناله بودن، سیگنال‌های صوتی مونو هیچ اختلاف سطحی نداشته و یا در زمان ورود و یا فاز فرکانس‌های مختلف صدایی دارای تغییر نیستند. به همین دلیل، سیستم‌های صوتی مونو عملاً قادر به تکرار احساسی که از شنیدن عمق صدا و درکی که از حالت سه بعدی دنیای واقعی ایجاد می‌شود، نیستند.
یکی از مشخصه‌های مهم یک سیستم مونوفونیک این است که تمام اسپیکرها صدای یکسانی را تولید یا خارج می‌کنند. در یک سیستم مونو که به خوبی طراحی شده باشد، بلندگوها قادر به بازپخش سطوح صدایی یکسانی هستند. این امر می‌تواند برتری بالای آن را در برخی کاربردهای خاص مانند سیستم‌های(public address (PA) )مکانیزمی جهت تقویت صوت برای عموم یا ناحیه ای بزرگ)، میزگردهای رادیویی و غیره را به اثبات برساند. ارزان‌تر بودن اسباب و پیاده سازی فن آوری مونوفونیک، همچنین به طور گسترده‌ای در وسایل کاربردی تک اسپیکره مانند تلفن، تلفن همراه، سمعک، و غیره استفاده می‌شود.

صدای استریو:
صدای استریو یک تکنولوژی نسبتاً جدیدتری است. از زمان طرح اولیه‌ی آن، جانشین و جایگزین فن آوری صدای مونو در اکثر برنامه‌های کاربردی شده است.
سیستم‌های استریوفونیک دارای دو کانال سیگنال صوتی مستقل و مجزا می‌باشند. سیگنال‌های صدایی که در این سیستم‌ها تولید می‌شوند، دارای ارتباط سطحی و فازی ویژه‌ای در میان خود هستند. این امر اجازه می‌دهد تا سیستم‌های استریو با دقت بیشتری محیط ضبط واقعی را در بازتولید صدا شبیه سازی نمایند.
ضبط‌های استریو معمولاً به بیش از یک میکروفون نیاز دارند. موقعیت و محل قرار گرفتن هر یک از این میکروفن‌ها بسیار حیاتی است. جهت ضبط مطلوب صدا، لازم است که کل منطقه ضبط را پوشش دهند و نیاز است به هر منبع صدا در حالی که به دو کانال استریو تقسیم می‌شوند، اولویت یکسانی داده شود. این کار باعث می‌شود ضبط استریو بسیار پیچیده‌تر از ضبط مونو گردد.
به طور مشابه، لازم است صدای استریوی ضبط شده به طور کامل به دو کانال تقسیم گردند که این دو هم در اسپیکرهای خروجی سیستمهای استریو بکار برده می‌شوند. این کار موجب طراحی یک سیستم خروجی استریوی خوب می‌گردد که در مقایسه با سیستم خروجی مونو بسیار چالش برانگیزتر می‌باشد.
در یک سیستم استریو، ظاهراً هر اسپیکر صدای مختلفی تولید می‌کند. شنونده متوجه این تفاوت می‌شود به این دلیل که برخلاف سیستم‌های مونو، سیستم‌های استریو کانالهای صوتی متفاوتی را از طریق اسپیکرهای مختلف تولید و خارج می‌سازند. این کار امکان ایجاد تصویر واقعی از ضبط اصلی در مقابل شنونده را فراهم ساخته که خود در زمان بازپخش ضبط‌های واقعی از اجراهای زنده مفیدند. شنونده قادر خواهد بود تا موقعیت‌های سازهای مختلف روی صحنه را از طریق صداهای مختلفی که از اسپیکرهای استریو شنیده می‌شوند تجسم نماید که این کار به طور قابل توجهی تجربه‌ی شنیدن را بهتر می‌کند. در حالی که گوش دادن به موسیقی از پیش ضبط شده در سیستم‌های استریو همچنین کاربر را قادر می‌سازد درک بیشتری از عمق صدا داشته باشد.
از این رو، این سیستم‌ها منحصراً جهت هم ضبط و هم پخش موسیقی و صدا در فیلم بکار می‌روند.

انواع کابل AUX:

اندازه‌ی معمولی کابل صدا AUX 1 تا ۲ متر است و البته در انواع گوناگون کابل AUX فنری ماشین ( به دلیل فنری بودن قابل جمع شدن و دوباره باز شدن است ) یا گونه‌ی ساده ( کابل AUX از ۱٫۵ تا ۲۰ متر ) عرضه می‌گردد. کابل ۱٫۵ متری AUX معمول ترین گونه از این کابل است. البته کیفیت کابل ها و ماندگاری این انتقال دهنده های صدا به مواد به کار رفته در آن بستگی دارد.معرفی چند نونه کابل AUX :

کابل صدا AUX دو سر ۹۰ درجه (مارک UGREEN)

کابل تبدیل AUX نری به ۲ AUX ماده مارک KNET PLUS

کابل تبدیل لایتنینگ ۷ به AUX مخصوص موبایل اپل

کابل ۱ به ۱ صدا روکش فلزی

کابل ۱ به ۱ صدا فلزی سر کج

 

شما می توانید انواع مختلف کابل AUX را از فروشگاه دیجیکو خرید نمایید.

کابل افزایش طول AUX:

ممکن است به هر دلیل شما نیاز به افزایش طول کابل صدای خود داشته باشید. از آن جایی که معمولا کابل های AUX در اندازه های ۱ تا ۲ متر در بازار موجود است و ممکن است فاصله ی دستگاه پخش کننده و باند و بلندگو و اسپیکر شما بیش از این متراژ باشد شما در این هنگام می توانید از کابل افزایش طول AUX بهره ببرید. یعنی می توانید به وسیله‌ی کابل افزایش طول AUX که دارای یک سوکت نری AUX و یک درگاه یا پورت مادگی AUX است، نسبت به افزایش طول کابل AUX خود اقدام کنید.

 به معرفی نمونه افزایش طول کابل صدا AUX می پردازیم:

کابل افزایش طول ۳٫۵ میلیمتری AUX سه خط


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *