mSATA دیدگاه خود را بنویسید

mSATA چیست؟
SSD mSATA یک درایو حالت جامد (SSD) است که مطابق با مشخصات رابط mSATA است که توسط سازمان بین المللی Serial ATA (SATA) توسعه یافته است.یک SSD mSATA نسبت به SSD استاندارد دارای شکل کوچکتری است و برای استفاده در دستگاه های قابل حمل و محدود مانند لپ تاپ ، تبلت و نت بوک طراحی شده است. اگرچه هنوز می توان آنها را در لپ تاپ ها و دستگاه های قدیمی یافت ، اما SSD های mSATA به طور فزاینده ای جایگزین SSD های M.2 می شوند. دستگاه ذخیره سازی فلش SSD mSATA هنوز در محصولات تجاری مانند علائم دیجیتال ، دستگاه های فروش ، کیوسک های خرده فروشی و چاپگرهای چند منظوره استفاده می شود.

SSD mSATA تقریباً به اندازه یک کارت ویزیت است. از مزایای SSD های mSATA می توان به یک فاکتور کوچک شکل ، مصرف برق کمتر از SSD استاندارد ، مقاومت در برابر ضربه و ارتعاش و قابلیت بوت و خاموش شدن سریع اشاره کرد. حداکثر پهنای باند SSD mSATA 6 گیگابیت بر ثانیه (Gbps) است.

mSATA به عنوان یک درایو حالت جامد داخلی با طراحی سبک وزن ، 50.8 میلی متر در 29.85 میلی متر در 4.85 میلی متر است. از هر سه مشخصات ، رابط SATA پشتیبانی می کند و عملکرد درایو از 1.5 گیگابیت بر ثانیه تا 6 گیگابیت بر ثانیه متغیر است.

mSATA چگونه استفاده می شود؟
SSD های MSATA برای استفاده در مواردی که فاکتور کوچک آنها مفید باشدبه عنوان مثال ، در لپ تاپ های بسیار نازک توسعه داده شد. دستگاه های MSATA همچنین می توانند به عنوان یک درایو حافظه پنهان عمل کرده و دسترسی به داده ها و برنامه های مکرر دسترسی را سرعت بخشند.

نمونه هایی از دستگاه های mSATA :
اگرچه اغلب SSD های M.2 جایگزین می شوند ، اما SSD های mSATA هنوز در دستگاه های زیر یافت می شوند:

نوت بوک
سیستم های کنفرانس تلفنی
دستگاه های GPS
دستگاه های مراقبت خودکار
سیستم های الکترونیکی ثبت پرونده بیماران
تخته های هوشمند الکترونیکی

mSATA چه ویژگی هایی دارد؟
SSD های MSATA ویژگی های زیر را ارائه می دهند:

سرعت : سرعت خواندن و نوشتن به ترتیب می تواند تا 551 مگابیت بر ثانیه و 304 مگابیت بر ثانیه برسد. حداکثر پهنای باند MSATA ها 6 گیگابیت بر ثانیه است.
ظرفیت: گزینه های ظرفیت ذخیره سازی معمولاً از 8 گیگابایت تا 512 گیگابایت متغیر است ، اما SSD های mSATA نیز می توانند تا 1 ترابایت برسند ، که با برخی از دستگاه های ذخیره سازی امروزه قابل مقایسه است.
قابلیت اطمینان:SSD های MSATA معمولاً به دلیل قابلیت اطمینان در ذخیره سازی داده ها شناخته می شوند و می توانند بین 1.5 تا 2 میلیون ساعت کار کنند. قاب های محافظ در این SSD ها همچنین مقاومت در برابر ضربه و ارتعاش خارجی را افزایش می دهند.
از دیگر ویژگی های درایوهای mSATA می توان به حفاظت کامل از داده ها ، گنجاندن کد تصحیح خطا و بررسی های اضافی چرخه ای اشاره کرد.

تفاوت بین SATA و mSATA چیست؟
سازمان بین المللی SATA (SATA-IO) توسعه رابط مینی رابط را در سال 2009 آغاز کرد. مشخصات mSATA در سال 2011 به عنوان بخشی از تجدید نظر SATA 3.1 ظاهر شد. فروشندگانی که به مشخصات mSATA کمک کردند شامل Dell EMC ، Hewlett Packard Enterprise ، Lenovo ، Samsung ، SanDisk ، Toshiba و STec Inc. بودند که در سال 2013 توسط HGST ، یک شرکت وسترن دیجیتال خریداری شد.SATA-IO در ابتدا از مشخصات به عنوان mini-SATA یاد کرد ، اما بعداً سازمان آن را mSATA نامید. مشخصات mSATA نحوه نگاشت سیگنال های SATA بر روی اتصال مینی کارت Peripheral Component Interconnect Express (PCIe) را برای استفاده در طیف گسترده ای از برنامه ها توضیح می دهد.مانند SATA ، mSATA از دستور Advanced Technology Attachment (ATA) برای انتقال داده ها بین کامپیوتر میزبان و دستگاه ذخیره سازی هدف استفاده می کند. تفاوت اصلی بین SSD mSATA و SSD SATA اندازه فیزیکی و کانکتور است. SATA در مقایسه با SSD mSATA با پوشش 2.5 اینچی ضخیم تر است.یک حافظه SSD mSATA محدود به عامل کوچکتر ، نسبت به SSD SATA ظرفیت ذخیره سازی کمتری دارد. با این حال ، سرعت خواندن و نوشتن آنها مشابه است.

چگونه mSATA را آزمایش می کنید؟
کاربران می توانند SSD های mSATA را با ابزارهای نرم افزاری آزمایش کنند. این ابزارها می توانند تعیین کنند که SSD معیوب است یا نتیجه گذر یا خرابی را ارائه می دهد. اکثر ابزارهای بررسی سلامت می توانند سرعت خواندن و نوشتن متوالی و تصادفی ، مصرف برق ، سرعت انتقال فایل و عملکرد کلی را بررسی کنند.اما هر ابزار آزمایشی این ویژگی ها را ندارد و هر ابزار آزمایشی نمی تواند هر SSD را آزمایش کند ، بنابراین بهتر است قبل از بارگیری توضیحات نرم افزار تست را بررسی کنید. به عنوان مثال ، Samsung Magician Software SSD های Samsung M.2 و mSATA را آزمایش می کند. این می تواند به کاربران در نظارت ، مدیریت و ایمن سازی داده ها از طریق معیارهای عملکرد ، اسکن های تشخیصی ، بهینه سازی عملکرد و تامین بیش از حد کمک کند. سایر ابزارهای نظارتی از جمله برنامه رایگان منبع باز CrystalDiskInfo در دسترس هستند.

تفاوت SSD M.2 با SSD mSATA در چیست؟
SSD های M.2 و SSD های mSATA هر دو دستگاه های ذخیره سازی با کارایی بالا هستند که برای استفاده با دستگاه های کوچک مانند نوت بوک و رایانه لوحی طراحی شده اند. عامل شکل M.2 در سال 2013 ، تقریبا دو سال پس از مشخصات mSATA ظاهر شد. M.2 برای جایگزینی با فرمت mSATA توسعه داده شد. کنسرسیوم فروشندگان فناوری PCI Special Interest Group مشخصات M.2 را تعریف کرد.

برخی از تفاوت های SSD های M.2 و mSATA عبارتند از:

SSD های MSATA فقط از رابط SATA استفاده می کنند ، در حالی که SSD های M.2 از رابط های SATA یا PCIe پشتیبانی می کنند.
فاکتور فرم M.2 جدیدتر ، در مقایسه با SSD های mSATA که تنها در یک اندازه عرضه می شوند ، اندازه های متفاوتی را ارائه می دهد. SSD های نیم سایز mSATA نیز در دسترس هستند. آنها 30.1 میلی متر در 26.8 میلی متر هستند و تا 152 مگابیت بر ثانیه زمان خواندن و 64 مگابیت بر ثانیه زمان نوشتن را ارائه می دهند.
SSD M.2 سریعتر است ، زیرا می تواند سرعت داده را فراتر از محدودیت 6 گیگابیت بر ثانیه یک SSD mSATA افزایش دهد. SSD M.2 مبتنی بر PCIe می تواند تا چهار خط PCIe را با سرعت هر خط تا 1 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی کند.
2 SSD نیز عملکرد را افزایش می دهند. آنها از حافظه غیر فرار حافظه یا NVMe پشتیبانی می کنند ، که می تواند عملکرد را افزایش داده و تأخیر را در دستگاه هایی که از مجموعه فرمان ATA یا Small Computer System Interface استفاده می کنند ، کاهش دهد.
اگرچه هر دو نوع SSD فاکتورهای کوچکی دارند ، درایوهای M.2 معمولاً دارای ظرفیت ذخیره سازی بالاتری هستند.

SSD های M.2 همچنین از SATA Express (SATAe) پشتیبانی می کنند که اتصال SATA یا PCIe را فعال می کند. درایو M.2 مبتنی بر SATAe به میزبان می گوید که PCIe است یا SATA.صنعت فناوری تا حد زیادی به S.2 از طریق SSD های mSATA به M.2 منتقل شده است. SSD های M.2 در دستگاه های سرویس گیرنده و به میزان کمتر در سیستم های سازمانی استفاده می شوند.

تفاوت بین mSATA و mini PCIe چیست؟
SSD mSATA از نظر اندازه و ظاهر شبیه به یک کارت مینی PCIe (mPCIe) است و هر دو می توانند از نظر فیزیکی در یک شکاف mPCIe یکسان در مادربرد قرار گیرند. اما به اشتراک گذاشتن اندازه و فاکتور فرم یکسان باعث می شود این دو با هم اشتباه گرفته شوند.از کارت های MPCI-e می توان برای اتصال آداپتورهای بی سیم ، ذخیره سازی دستگاه های حالت جامد و سایر تقویت کننده های عملکرد برای لپ تاپ ها و دستگاه های تلفن همراه استفاده کرد. PCIe یک فناوری نقطه به نقطه است که در آن هر پیوند سریال دارای یک جفت سیگنال دیفرانسیل کامل دوبلکس است که به عنوان خط شناخته می شود. PCIe تا 32 خط را پشتیبانی می کند ، اما mPCIe تنها یک خط را پشتیبانی می کند.mPCIe از سیگنال های PCI Express برای کارت های توسعه رومیزی استفاده می کند ، در حالی که در مقایسه ، mSATA از رابط ذخیره سازی SATA برای SSD ها استفاده می کند.

SSD های MSATA همچنین از رابط گذرگاه ذخیره سازی SATA استفاده می کنند و باید مستقیماً با کنترل کننده میزبان SATA ارتباط داشته باشند. در همین حال ، کارت های mPCIe از سیگنال های گذرگاه سریال PCIe و جهانی پشتیبانی می کنند.اگرچه کارت mSATA را می توان در شکاف mPCIe قرار داد ، اما دستگاه های سازگار نیستند. اگر به دلیل پروتکل های اتصال متفاوتی که هر کدام از آنها استفاده می کند ، تغییر کنند ، به درستی کار نمی کنند. اما استفاده از کنترل کننده میزبان SATA می تواند برخی از کارت های mSATA را با اسلات های mPCIe سازگار کند.

مقالات به روز را در سایت فروشگاه دیجیکو مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *