اسپرس کارت

تبدیل PCMCIA EXPRESS دیدگاه خود را بنویسید

تبدیل PCMCIA EXPRESS:

اسپرس کارتExpress Card)  اینترفیسی برای اتصال دستگاههای جانبی به یک کامپیوتر و به ویژه یک لپ تاپ است. اکسپرس کارت که قبلا کارت جدید خوانده می شد یکی از بزرگترین درگاه های لپ تاپ است و دو مدل دارد که عبارتند از ExpressCard/34 و ExpressCard/54.

تنها تفاوت آنها در اندازه آنهاست. اما مبدل های آنها شبیه هم هستند. کارت اکسپرس 34 عرض 34میلیمتری دارد و کارت اکسپرس 54 که شکل L دارد نیز 54 میلیمتر است. درگاه 34 میلی متری تنها کارت های 34 میلی متری را قبول می کند و درگاه 54 میلی متری هم کارت های 34 میلی متری و هم کارت های 54 میلی متری را قبول می کنند

اکسپرس کارت برای وصل کردن بیشتر دستگاههای جانبی کامپیوتر الزامی است، و می تواند از هر کانال PCI Express استفاده کند.این درگاه بیشتر برای دستگاههای جانبی پیچیده مانند سخت افزارهای صوتی، NIC، CAC، Ethernet، Tuner TV ها، SSD، کارت گرافیک PCI Express و همچنین برای اتصال دستگاههای مجهز به پورت USB، FireWire یا پورتهای eSATA مورد استفاده قرار می گیرد. این درگاه همه ی سیستم های مجهز به پورتهای فوق را به شکل دستگاههای جانبی مجهز به ExpressCard به کامپیوتر وصل می کند.تا کنون یازده برند سازنده لپ تاپ از اکسپرس کارت در دستگاههای خود استفاده کرده اند که در این بین نام فوجیتسو نیز به چشم می خورد. هم اکنون محصولات فوجیتسو ارائه شده توسط بهین تکنولوژی از جمله  AH532/intel، AH532/i3/G21، AH532/i5/G21 و AH532/i5/G52   AH532/i3/G52 و همچنین E752 و S752 دارای اکسپرس کارت هستند.

در ادامه مقاله به معرفی چند نمونه از این اسپرس کارت ها که در فروشگاه دیجیکو ارائه شده است می پردازیم:

تبدیل PCMCIA EXPRESS  به USB 3 :

نوت بوک هایی که فاقد پورت USB3 هستند ویا پورت USB3  انها دچار مشکل شده است از این درگاه استفاده میکنند. مبدل پورت PCMCIA EXPRESS  دارای چیپستNEC با دو خروجی USB3 و با سرعت ۵ گیگ بر ثانیه با عرض ۳۴ میلی متری و قطر ۵ میلی متر مناسب نوت بوک هایی است که دارای این درگاه هستند میباشد.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این کارتهیدن بودن و نداشتن زائده به هنگام اتصال میباشد .در صورتی که مدل دیگری هست که به اندازه ۲ سانتی متر زائده دارد.

این کارت سازگار با سیستم عامل:

 WINDOWS 2000 / WINDOWS 2003 / WINDOWS XP/VISTA/ 7 32,64/ 8 32.64/ 10 / SERVER 64 

تبدیل PCMCIA EXPRESS  به USB 3  ال شکل(۵۴ میلی متری):

در سال ۲۰۰۳ موسسه PCMCIA این اسلات را معرفی نمود و هم اکنون در بعضی لب تاپ هایافت میشود.این اسلات به دلیل سرعت بالا ،ولتاژ مصرفی کمتر و کارامدی پیش تر جایگزین PC CARD ها شد.این اسلات برای اتصال به مادربرد از یکی از دو پورت PCI EXPRESS  استفاده میکند.تا کنون دو نوع از این اسلات ها و کارت های سازگار با انها وارد بازار شده است.

نوع اول از این کارت ها به شکل L  بوده و عرض ان همانند PC CARD ها ۵۴ میلی متر است.

نوع دوم به شکل مستطیل بوده و عرض ان ۳۴ میلی متر میباشد.

قطر کارت ها در هر دو نوع مدل ۵ میلی متر بوده و طول استاندارد انها ۷۵ میلی متر میباشد ولی ممکن است شرکت سازنده برای استفاده از ان یا قرار دادن پورت ورودی و خروجی بر روی کارت ها طول را بیشتر میکند.وجود این دو مدل انعطاف پذیری بیشتری را به سازندگان کارت هامیدهد.کارت های ۳۴ میلی متری سایز کوچکتری دارند و کارت های ۵۴ میلی متری فضای بیشتری برای قرار گرفتن قطعات دارند. مدل ۵۴ میلی متری بخش گرمای بیشتری را روی سطح خود دارد و باعث خنک ماندن کارت و کارکرد به ان خواهد داشت.

تمامی کارت های ۳۴ میلی متری با پورت ۵۴ میلی متری سازگارند یعنی درگاه ۳۴ میلی متری تنها  اسپرس کارت های ۳۴ میلی متری را قبول میکند و درگاه ۵۴ میلی متری هم اسپرس کارت های ۳۴ میلی متری و هم کارت های ۵۴ میلی متری را قبول میکنند.زیرا بخش اتصال دهنده ی اسپرس کارت به مادربرد در هر دو مدل دارای عرض ۳۴ میلی متری است.امروزه سازندگان لب تاپ بیشتر از پورت ۳۴ میلی متری استفاده میکنند تا کاربر قادر به استفاده از هر دو نوع  اسپرس کارت باشد. 

اصل اسپرس کارت ها را از فروشگاه دیجیکو خرید نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *