دیباگر

دیباگر 1

دیباگر :

قبل از صحبت درباره دستگاه دیباگر کامپیوتر، بیاید در مورد کلمه دیباگر به چه معناست  و معنی این کلمه را بدانیم:

  • (باگ) به معنای [عیب، ننگ، ایراد و اشکال] است.
  • (دیباگ) بمعنای [ضد عیب، ضد اشکال، ضد خطا] است.
  • (دیباگر) بمعنای [برطرف کنندهٌ عیب، اشکالزدا ] است.

بنابراین دیباگر دستگاهی است که از آن برای عیب یابی و رفع عیب سریع و دقیق مادربرد رایانه استفاده می‌شود.

دیباگر ها انواع مختلفی دارند که بسته به نیاز و هزینه ، می‌توانید دیباگر مورد نیاز خود را تهیه فرمایید. دیباگر ها می‌توانند بر روی اسلت pci و یا lpt port و یا بر روی mini pci مادربرد قرار گیرند. زمانی که مادربرد پاور می‌شود، دیباگر کد های بایوس را خوانده و انها را ترجمه می‌کند و بر روی نمایشگر خود و یا مانیتور نمایش می‌دهد. حال با استفاده از کدهای مربوطه می‌توانیم وضعیت مادربرد را متوجه شویم و اگر اشکالی در هر قسمتی به وجود آمده آنرا رفع کنیم.

دیباگر کامپیوتر :

دیباگر [Debug Card] همان طور که گفته شد یک قطعه برای مشخص کردن عیب های احتمالی موجود در یک مادربرد است که معمولا بصورت یک کارت PCI برروی مادربرد نصب می شود و از این طریق می تواند با استفاده از چراغ های LED، صفحه نمایش (معمولا سون سگمنت) یا حتی نواختن یک صدای خاص تعمیر کار را از محل احتمالی که مشکل در آن بوجود آمده است با خبر می کند؛ البته این قطعه تنها می تواند کد های بایوس را خوانده و آن ها را نمایش دهد به همین دلیل نمی توان انتظار داشت که با نصب دیباگر برروی مادربرد می توان براحتی عیب آن را یافت، بلکه تنها می توان حدس زد که کدام بخش مشکل را ایجاد کرده است، برای مثال مشخص می کند که مشکل می تواند از بخش Ram باشد، موضوع دیگری که در رابطه با این قطعه حائز اهیت است این است که این قطعه عیب هایی را مشخص می کند که تا قبل از تصویر دادن مادربرد وجود دارند بنابراین اگر مشکلی پس از تصویر دادان مادربرد وجود داشته باشد دیباگر هیچگونه کاربردی برای حل آن ندارد، به همین دلیل در مورد استفاده حرفه ای و دقیق از این قطعه، تجربه حرف اول را می زند همانطور که در مورد تعمیرات هم تجربه همیشه عامل موفقیت است، از طرف دیگر مدل های مختلفی از دیباگر در بازار موجود است

دیباگر دیجیتال:

با این نوع دیباگر به صورت تخصصی عیب های مادربرد و قطعات سوار شده بر مادربرد را از طریق درگاه PCI به صورت نمایشگر دیجیتالی می توان شناسایی کرد. این تستر مخصوص مادربرد کیس میباشد .

این نوع دیباگر مخصوص مادربرد های با اسلات قدیمی و  دارای  برای مادربردهای PC استفاده میگردد.و یکی از مهمترین ویژگی های این دیباگر دیجیتال این است که نمایشگر ان در صورت خراب شدن به سادگی قابل تعویض میباشد.

در ادامه به معرفی چند نمونه دیباگر دیجیتال که می توانید از فروشگاه دیجیکو خرید نماییدرا ارائه می نماییم:

دیباگر دیجیتال مادربرد نوت بوک و کامپیوتر

دیباگر مادربرد با نمایشگر دیجیتال 

دیباگر اینترنال:

با استفاده از این کارت که به صورت PCI  روی مادربورد قرار می گیرد یکسری کد و عدد روی نمایشگر نشان می دهد که با مراجعه به دفترچه راهنمای انگلیسی آن  عیب مادربرد و یا وسایلی که روی مادربرد سوار شده اند را تشخیص می دهیم.هرچه تعداد نمایشگر بیشتر باشد ERROR ها رو به صورت تخصصی تر می یابید.

این دیباگر با توجه ورود تازه به بازار توجه بسیاری از تعمیرکاران را به خود جلب کرده و با تشخیص صحیح و کیفیت مطلوب آن جزء پر فروش ترین دیباگرها به شمار می آید.که در فروشگاه دییجکو یک نمونه از ان ارائه شده است

دیباگر اینترنال مادربرد با ۶ سگمنت

 


دیباگر اینترنال مادربرد با ۶ سگمنت


 

دیباگر مخصوص لب تاب:

این دیباگر یک تستر دو کاره لپ تاپ و PC است که دارای درگاه تست PCI , PCI-e , Mini PCI-e LPC برای PC و Mini PCI-e PCB برای لپ تاپ دارد.دیباگر مدل KQCPET6-V6 با ۶ خروجی سگمنت مناسب تعمیرکاران حرفه ای میباشد. این دیباگر از جدید ترین سری های عیب یاب و اخرین ورژن سال ۲۰۱۶ میباشد.

 

یک نمونه از این نوع دیباگر که در فروشگاه دیجیکو ارائه ده است:

دیباگر اینترنال لپ تاپ و PC مدل KQCPET6-V6 

البته دیباگر ها دارای نمونه های با چند نمایشگرهم می باشند که دونمونه در ادامه که در فروشگاه دیجیکو ارائه شده است معرفی می شود:

دیباگر مادربرد با ۴ نمایشگر:

با استفاده از این کارت که به صورت PCI  روی مادربورد قرار می گیرد یکسری کد و عدد روی نمایشگر نشان می دهد که با مراجعه به دفترچه راهنما عیب مادربرد و یا وسایلی که روی مادربرد سوار شده اند را تشخیص می دهیم.هرچه تعداد نمایشگر بیشتر باشد ERROR ها رو به صورت تخصصی تر می یابید.

این دیباگر دارای یکسری چراغ است که صحت سلامتی پاور را کنترل می کند.


مادربرد 4 سگمنتی


 

دیباگر مادر برد با دو نمایشگر:

دیباگر اینترنال مناسب برای تشخیص عیب مادربورد است.


دیباگر با دو سگمنت


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *