عملکرد فن دیدگاه خود را بنویسید

عملکرد فن در کامپیوتر چیست؟
فن رایانه گاهی اوقات پر سر و صدا و تحریک کننده هستند ، اما آنها عملکرد بسیار مهم خنک سازی کامپیوتر ، به ویژه واحد پردازش مرکزی را انجام می دهند. اگر این مؤلفه به دمای از پیش تنظیم شده برسد ، کامپیوتر خاموش می شود. به این کار “بررسی حرارتی” گفته می شود و مادربردها ، سرورها و رایانه های شخصی همه دارای این ویژگی محافظ هستند.با اطمینان از خنک ماندن سلامت رایانه خود محافظت کنید.
رایانه ها گرما تولید می کنند:
رایانه ها از هر شکل و اندازه ای تولید می کنند که انرژی الکتریکی مصرف می کنند و آن را به دور مدار خود جابجا می کنند. در حالی که ممکن است فکر نکنید چنین تراشه های کوچک می توانند گرمای زیادی را تولید کنند ، این کار را می کنند. مدارها بسیار تراکم و لایه ای در تراشه ها هستند و با حرکت الکتریسیته با سرعت نور از طریق آنها ، گرمای زیادی تولید می شود. منبع تغذیه همچنین به عنوان منبع تغذیه به کامپیوتر گرما تولید می کند.

 رایانه های خنک:
نقش  فن این است که هوای خنک تر را به سمت کامپیوتر بیاندازد تا مدار داغ ، به ویژه CPU خنک شود. در دسکتاپ فن به طور معمول بخشی از منبع تغذیه است و هوا را از طریق آن جلب می کند و به خنک نگه داشتن آن قسمت از رایانه کمک می کند. اگر CPU رایانه خیلی گرم شود ، معمولاً کامپیوتر را قفل می کند و به خاموش و راه اندازی مجدد نیاز دارد. اگر کامپیوتر قابلیت بررسی حرارتی را نداشته باشد ، گرمای بیش از حد می تواند منجر به آتش سوزی شود.

دریچه های هوا کامپیوتر:
فن با کشیدن هوا از طریق هر دریچه یا دهانه در رایانه ، از جمله صفحه کلید در مورد لپ تاپ ، کامپیوتر را خنک می کند یا در صورت وجود دسک تاپ درایو را باز می کند. این مهم است که مطمئن شوید که منافذ هوا را مسدود نکنید ، یا ممکن است کامپیوتر بیش از حد گرم شود و اجزای آن را خاموش یا آسیب رسانده باشد. از اهمیت ویژه ای برخوردار است که هنگام روشن بودن لپ تاپ را در مورد آن قرار ندهید. این می تواند باعث گرم شدن بیش از حد و احتمالاً آتش سوزی شود.

رایانه و گرد و غبار:
هرچه فن هوای خنک تر را از بیرون کامپیوتر بیرون می کشد ، هرچه در هوا باشد را نیز می کشد. این به طور معمول به معنای گرد و غبار است و گرد و غبار بدترین دشمن کامپیوترها به جز گرما است. الکتریسیته ساکن تراشه های رایانه ای نوع مغناطیسی گرد و غبار را تشکیل می دهد و لایه هایی از گرد و غبار می توانند روی تراشه ها ساخته شوند و باعث گرمای بیشتری می شوند. مهم است که کامپیوتر خود را باز کرده و هر از گاهی گرد و غبار را تمیز کرده و از آسیب دیدن به اجزای رایانه خود جلوگیری کنید

مقالات به روز را بافروشگاه دیجیکو مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *