فن گرافیک دیدگاه خود را بنویسید

فن کامپیوتر:

فن کامپیوتر عبارت است از هر فن داخل کیس کامپیوتر یا متصل به آن ، که برای خنک کننده فعال استفاده می شود. از فن ها برای بیرون کشیدن هوای خنک تر به داخل محفظه ، بیرون راندن هوای گرم از داخل و جابجایی هوا از طریق یک سینک حرارتی برای خنک کردن یک جزء خاص استفاده می شود. در رایانه از طرفداران محوری و گاهی اوقات گریز از مرکز (دمنده/قفس سنجابی) استفاده می شود. معمولاً فن های رایانه در اندازه های استاندارد مانند 120 میلی متر (رایج ترین) ، 140 میلی متر ، 240 میلی متر و حتی 360 میلی متر وجود دارد. و همچنین همه آنها با استفاده از اتصالات فن 3 پین یا 4 پین تغذیه و کنترل می شوند.

استفاده از فن خنک کننده :
در حالی که در رایانه های شخصی قبلی امکان خنک سازی بیشتر قطعات با استفاده از همرفت طبیعی (خنک کننده غیرفعال) وجود داشت ، بسیاری از اجزای مدرن به خنک کننده فعال م requireثرتری نیاز دارند. برای خنک کردن این اجزا ، از فن ها استفاده می شود تا هوای گرم شده را از قطعات دور کرده و هوای خنک تری را روی آنها بکشد. معمولاً از فن های متصل به اجزا در ترکیب با هیت سینک برای افزایش سطح تماس سطح با سطح هوا استفاده می شود و در نتیجه بازده خنک کنندگی افزایش می یابد. کنترل فن همیشه یک فرآیند خودکار نیست. BIOS رایانه می تواند سرعت سیستم فن داخلی را برای رایانه کنترل کند. کاربر حتی می تواند این عملکرد را با اجزای خنک کننده اضافی تکمیل کند یا یک کنترل کننده فن دستی را با دستگیره هایی تنظیم کند که طرفداران را با سرعت های مختلف تنظیم می کند. در بازار سازگار با IBM PC ، منبع تغذیه کامپیوتر (PSU) تقریباً همیشه از فن خروجی برای خروج هوای گرم از PSU استفاده می کند. خنک سازی فعال روی پردازنده ها در Intel 80486 شروع به کار کرد و تا سال 1997 در همه پردازنده های رومیزی استاندارد بود. طرفداران شاسی یا کیس ، معمولاً یک فن اگزوز برای خروج هوای گرم از عقب و به طور اختیاری یک فن ورودی برای ورود هوای خنک به جلو ، با ورود پنتیوم 4 در اواخر سال 2000 متداول شد.

فن کیس :
از فن ها برای جابجایی هوا از طریق کیس کامپیوتر استفاده می شود. اگر هوای اطراف بسیار داغ باشد ، اجزای داخل کیس نمی توانند گرما را به طور مipثر دفع کنند. پنکه های کیس ممکن است به عنوان پنکه های ورودی قرار گرفته و هوای خنک تری را از جلو یا پایین شاسی به داخل (جایی که ممکن است روی قفسه های داخلی هارد دیسک کشیده شود) نیز بکشند ، یا فن های خروجی ، هوای گرم را از بالا یا عقب خارج کنند. برخی از محفظه های برج ATX دارای یک یا چند دریچه اضافی و محل نصب در پنل سمت چپ هستند که ممکن است یک یا چند فن برای نصب مستقیم هوای خنک روی اجزای مادربرد و کارتهای انبساط ، که از بزرگترین منابع حرارتی هستند ، نصب شود.

عرض فن های محوری استاندارد 40 ، 60 ، 80 ، 92 ، 120 ، 140 ، 200 و 220 میلی متر است. از آنجا که پنکه های کیس اغلب راحت ترین شکل خنک کننده در رایانه هستند ، پنکه های تزئینی به طور گسترده ای در دسترس هستند و ممکن است با LED های ساخته شده از پلاستیک واکنشی در برابر اشعه ماوراء بنفش روشن شوند و/یا با توری های تزئینی پوشانده شوند. طرفداران تزئینی و لوازم جانبی در مورد اصلاح کننده های مورد محبوب هستند. فیلترهای هوا اغلب بر روی فن های ورودی استفاده می شوند تا از ورود گرد و غبار به داخل کیس و گرفتگی قطعات داخلی جلوگیری شود. سینک ها به ویژه در برابر گرفتگی آسیب پذیر هستند ، زیرا اثر عایق گرد و غبار به سرعت توانایی هیت سینک را در پخش گرما کاهش می دهد.

فن PSU :
در حالی که منبع تغذیه (PSU) دارای یک فن با چند استثنا است ، از آن برای تهویه مورد استفاده نمی شود. هرچه هوای ورودی PSU گرمتر باشد ، PSU گرمتر می شود. با افزایش دمای PSU ، رسانایی اجزای داخلی آن کاهش می یابد. کاهش رسانایی به این معنی است که PSU بیشتر انرژی الکتریکی ورودی را به انرژی حرارتی (گرما) تبدیل می کند. این چرخه افزایش دما و کاهش کارایی تا زمانی ادامه می یابد که PSU یا بیش از حد گرم شود ، یا فن خنک کننده آن به اندازه کافی سریع بچرخد تا PSU به اندازه کافی با هوای نسبتاً خنک تامین شود. PSU عمدتا در رایانه های مدرن پایین نصب شده است و دارای دریچه های ورودی و خروجی اختصاصی خود است ، ترجیحاً دارای فیلتر گرد و غبار در دریچه ورودی آن است.

فن پردازنده :
برای خنک کردن هیت سینک CPU (واحد پردازش مرکزی) استفاده می شود. خنک سازی موثر یک منبع حرارتی متمرکز مانند یک مدار مجتمع در مقیاس بزرگ نیاز به یک هیت سینک دارد که ممکن است توسط یک فن خنک شود ؛ [3] استفاده از یک فن به تنهایی از گرم شدن بیش از حد تراشه کوچک جلوگیری نمی کند.

فن کارت گرافیک :

کارت گرافیک PCI Express 3.0 × 16 ، از دو فن برای خنک کننده استفاده می کندبرای خنک کردن هیت سینک واحد پردازش گرافیکی یا حافظه روی کارت های گرافیک استفاده می شود. این فن ها به دلیل اتلاف انرژی کم در کارت های قدیمی ضروری نیستند ، اما اکثر کارت های گرافیکی مدرن که برای گرافیک سه بعدی و بازی طراحی شده اند ، به فن های خنک کننده اختصاصی خود نیاز دارند. برخی از کارتهای با قدرت بیشتر می توانند گرمای بیشتری نسبت به CPU تولید کنند (حداکثر 350 وات [4]) ، بنابراین خنک کننده موثر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از سال 2010 ، کارت های گرافیک با فن های محوری یا یک فن گریز از مرکز که به نام فن دمنده ، توربو یا قفس سنجابی نیز شناخته می شود ، منتشر شده است.

فن چیپست :
برای خنک کردن هیت سینک پل شمالی چیپست مادربرد استفاده می شود. این ممکن است در جایی مورد نیاز باشد که گذرگاه سیستم به طور قابل توجهی اورکلاک شده و قدرت بیشتری نسبت به حالت معمول اتلاف کند ، اما در غیر این صورت ممکن است غیر ضروری باشد. از آنجا که ویژگی های بیشتر چیپست در واحد پردازش مرکزی ادغام می شود ، نقش چیپست کاهش یافته و تولید گرما نیز کاهش می یابد.

هارد دیسک خنک کننده :
فن ها ممکن است در کنار یا بر روی هارد دیسک برای اهداف خنک کننده نصب شوند. هارد دیسک ها می توانند گرمای قابل توجهی را در طول زمان تولید کنند و جزء حساس به گرما هستند که نباید در دمای بیش از حد کار کنند. در بسیاری از موارد ، خنک کننده همرفت طبیعی کافی است ، اما در برخی موارد ممکن است به فن نیاز باشد. اینها ممکن است شامل چرخاندن سریع هارد دیسک ها با تولید حرارت بیشتر. (از سال 2011 درایوهای ارزان تر با سرعت تا 7200 دور در دقیقه می چرخیدند ؛ درایوهای 10000 و 15000 دور در دقیقه در دسترس بودند اما گرمای بیشتری تولید می کردند.)آرایه های بزرگ یا متراکم از دیسک ها (از جمله سیستم های سرور که دیسک ها معمولاً به صورت متراکم نصب می شوند)هر دیسکی که به دلیل محفظه یا محل دیگری که در آن نصب شده است ، بدون هوای دمیده نمی تواند به راحتی خنک شود.
از یک فن کوچک دمنده برای هدایت هوا در خنک کننده CPU رایانه لپ تاپ استفاده می شود.یک فن کیس ممکن است بر روی رادیاتور متصل به بدنه نصب شود و همزمان برای خنک کردن مایع خنک کننده مایع دستگاه و تهویه مورد عمل کند. در لپ تاپ ها ، یک فن دمنده اغلب یک خنک کننده گرمایشی متصل به CPU و GPU را با استفاده از لوله های حرارتی خنک می کند. در لپ تاپ های بازی و ایستگاه های کاری موبایل ، ممکن است از دو یا چند فن سنگین استفاده شود. در سرورهای نصب شده روی رک ، ممکن است یک ردیف از فن ها برای ایجاد جریان هوا از طریق شاسی از جلو به عقب عمل کنند ، که توسط مجاری غیرفعال یا کفن در مخزن های گرمکن جداگانه هدایت می شود.

مشخصه های فیزیکی
فن (دستگاه)
با توجه به فشار کم ، حجم زیاد جریان هوا که ایجاد می کنند ، بیشتر طرفداران مورد استفاده در رایانه ها از نوع جریان محوری هستند. نوع فن های گریز از مرکز و جریان متقاطع. [7] دو ویژگی عملکردی مهم عبارتند از جریان هوا که می توان حرکت کرد ، معمولاً بر حسب فوت مکعب در دقیقه (CFM) و فشار استاتیک [8]. با توجه به دسیبل ، حجم صدا برای رایانه های خانگی و اداری نیز بسیار مهم است. طرفداران بزرگتر عموماً برای همان CFM ساکت تر هستند.

بسیاری از گیمرها ، اصلاح کننده های کیس و علاقه مندان از فن هایی استفاده می کنند که با چراغ های LED رنگی روشن شده اند. پنکه های چند رنگ نیز موجود است.

ابعاد
اندازه فن و فاصله سوراخ پیچ مربوطه
اندازه فن (میلی متر) مرکز فاصله نصب سوراخ (میلی متر)
40 32
50 40
60 50
70 60
80 71.5
92 82.5
120 105
140 124.5
200 154
220 170
ابعاد و سوراخ های نصب باید با تجهیزاتی که از فن استفاده می کنند مناسب باشد. معمولاً از فن های چهارگوش استفاده می شود ، اما از قاب های گرد نیز استفاده می شود ، غالباً می توان از فن بزرگتر از سوراخ های نصب استفاده کرد (به عنوان مثال ، فن 140 میلی متری با سوراخ هایی برای گوشه های فن مربع 120 میلی متری) به عرض فن های مربعی و قطر فن های گرد معمولاً بر حسب میلی متر بیان می شود. ابعاد داده شده عرض بیرونی فن است نه فاصله بین سوراخ های نصب. اندازه های رایج شامل 40 میلی متر ، 60 میلی متر ، 80 میلی متر ، 92 میلی متر ، 120 میلی متر و 140 میلی متر است ، اگرچه 8 میلی متر ، 17 میلی متر ، [10] 20 میلی متر ، 25 میلی متر ، 30 میلی متر ، 35 میلی متر ، 38 میلی متر 45 میلی متر ،50 میلی متر ، 70 میلی متر ، 200 میلی متر ، 220 میلی متر ، 250 میلی متر و 360 میلی متر نیز موجود است. ارتفاع یا ضخامت معمولاً 10 میلی متر ، 15 میلی متر ، 25 میلی متر یا 38 میلی متر است.

به طور معمول ، از فن های مربع 120 میلی متر و 140 میلی متر در مواردی که نیاز به خنک کننده است ، مانند رایانه هایی که برای بازی کردن استفاده می شود ، و برای عملکرد آرامتر با سرعت پایین استفاده می شود. معمولاً از فن های بزرگتر برای محفظه خنک کننده ، CPU های دارای هیت سینک بزرگ و منبع تغذیه ATX استفاده می شود. فن های مربع 80 میلی متر و 92 میلی متر در برنامه های کم تقاضا استفاده می شوند ، یا در جایی که فن های بزرگتر سازگار نیستند. معمولاً از فن های کوچکتر برای خنک کردن CPU ها با هیت سینک کوچک ، منبع تغذیه SFX ، کارت های گرافیک ، پل های شمالی و غیره استفاده می شود.

سرعت چرخشی :
سرعت چرخش (مشخص شده در دور در دقیقه ، RPM) همراه با فشار استاتیک جریان هوا را برای یک فن معین تعیین می کند. در جایی که سر و صدا مشکل است ، فن های بزرگتر و با سرعت کم ساکت تر از فن های کوچکتر و سریعتر هستند که می توانند جریان هوای یکسانی را حرکت دهند. نویز فن تقریباً متناسب با قدرت پنجم سرعت فن است. نصف شدن سرعت نویز را حدود 15 دسی بل کاهش می دهد. [22] فن های محوری ممکن است برای اندازه های کوچکتر تا حدود 36200 دور در دقیقه بچرخند. [23]

فن ها ممکن است توسط سنسورها و مدارهایی کنترل شوند که سرعت آنها را در زمانی که درجه حرارت بالا نیست کاهش می دهند و منجر به عملکرد آرام تر ، عمر طولانی تر و مصرف برق کمتر از فن های سرعت ثابت می شود. طول عمر فن معمولاً با فرض کار با حداکثر سرعت و در دمای ثابت محیط محاسبه می شود.

فشار و جریان هوا :
فن با فشار استاتیک بالا در فشار دادن هوا از طریق فضاهای محدود مانند فاصله بین رادیاتور یا سینک گرمکن م effectiveثرتر است. هنگام انتخاب فن برای استفاده با هیت سینک ، فشار استاتیک از جریان هوا در CFM مهمتر است. اهمیت نسبی فشار استاتیک به میزان محدودیت جریان هوا با هندسه بستگی دارد. فشار استاتیک با کاهش فاصله بین پره های هیت سینک اهمیت بیشتری پیدا می کند. فشار استاتیک معمولاً در میلی متر جیوه یا میلی متر H2O بیان می شود.

انواع بلبرینگ :
نوع یاتاقان مورد استفاده در فن می تواند بر عملکرد و سر و صدای آن تأثیر بگذارد. اکثر طرفداران کامپیوتر از یکی از انواع بلبرینگ زیر استفاده می کنند:

یاتاقان های آستین از دو سطح روغن کاری شده با روغن یا گریس به عنوان تماس اصطکاک استفاده می کنند. آنها غالباً از آستین های متخلخل متخلخل برای روانکاری خود استفاده می کنند و نیاز به تعمیر یا تعویض نادر دارند. دوام بلبرینگ در دماهای بالاتر دوام کمتری دارد زیرا سطوح تماس فرسوده می شوند و روان کننده خشک می شود و در نهایت منجر به خرابی می شود. با این حال ، طول عمر شبیه به انواع بلبرینگ (به طور کلی کمی کمتر) در دمای نسبتاً پایین محیط است. بلبرینگ های آستین ممکن است در دماهای بالاتر خراب شوند و هنگام نصب در هر جهت غیر از عمودی عملکرد ضعیفی داشته باشند. طول عمر معمولی پنکه آستین دار ممکن است حدود 30،000 ساعت در دمای 50 درجه سانتی گراد (122 درجه فارنهایت) باشد. طرفداران که از بلبرینگ آستین استفاده می کنند به طور کلی ارزان تر از فن هایی هستند که از بلبرینگ استفاده می کنند و در اوایل زندگی با سرعت کمتری آرام هستند ، اما با افزایش سن می توانند سر و صدا کنند.
یاتاقان های تفنگ شبیه به بلبرینگ های آستین دار هستند ، اما بی صدا هستند و تقریباً به اندازه بلبرینگ طول عمر دارند. یاتاقان دارای شیار مارپیچی است که مایع را از مخزن پمپ می کند. این به آنها اجازه می دهد تا با خیال راحت محور را نصب کنند (بر خلاف بلبرینگ های آستین) ، زیرا سیال پمپ شده قسمت بالای شفت را چرب می کند.پمپاژ همچنین روان کننده کافی روی شافت ، کاهش سر و صدا و افزایش طول عمر را تضمین می کند.

شما میتوانید انواع فن های کامپیوتر اصل را از فروشگاه دیجیکو خرید نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *