محافظ برق

محافظ برق  دیدگاه خود را بنویسید

محافظ برق :

محافظ برق دستگاهی است که در مسیر ورودی برق قرار می‌گیرد و در صورتی که مقدار ولتاژ یا آمپر یا توان مصرفی به هر دلیلی (مانند: اشکال برق رسانی در اداره برق یا نیروگاه یا خطوط انتقال، رعد و برق و حوادث طبیعی، سرقت کابل‌های برق شهری، مصرف برق بیش از حد مصرف کننده و…) خارج از محدوده استاندارد گردد، مسیر ورود برق را قطع می‌نماید و پس از طی زمانی مشخص در صورت ایجاد شرایط استاندارد، مجدد مسیر ورود جریان را به تجهیزات الکتریکی، وصل می‌نماید تا از آسیب به دستگاه مورد نظر جلوگیری شود.

محدوده کارکرد ولتاژ و آمپر و همچنین زمان مورد نیاز برای عبور مجدد جریان الکتریکی، بستگی به وسیله‌ی الکتریکی ما دارد، زیرا مقدار مصرف و حساسیت هر وسیله‌ی الکتریکی متفاوت است. به طور مثال مقدار توان مصرفی یک دستگاه پکیج با یک ماشین لباسشویی یا جاروبرقی یا کولر گازی یا مخلوط کن یا یک چراغ با لامپ معمولی متفاوت است.

چندراهی و محافظ برق دستگاهی است که می تواند شما را از تمامی ،مشکل کمبود چندراهی برق جهت تغذیه دستگاه‌های جدید و تازه وارد،  که در زندگی همه انسان‌ها حداقل چندین بار اتفاق افتاده است.از طرفی دیگر تجهیزات و دستگاه های مختلف با توجه به اینکه توسط تولیدکنندگان مختلف در کشورهای متفاوتی تولید می‌شوند، دارای کانکتورها و اتصالات مختلفی هستند و یافتن تبدیل مناسب کشور محل زندگی شخص استفاده کننده نیز​، مشکل دیگری است که همه ما چندین بار آن را تجربه کرده‌ایم.

مشکل دیگرموضوع نوسانات جریان برق شهری و قطع و وصل شدن این جریان است. در صورتی که نوسانات ولتاژ برق از محدوده مجاز بیشتر باشد یا قطع و وصل‌های متوالی اتفاق بیفتد، ممکن است مجبور باشید برای همیشه با دستگاه الکتریکی یا الکترونیکی مورد استفاده‌تان خداحافظی کنید.بنابراین محافظ برق امکان اتصال چند دستگاه مختلف را در یک محل فراهم می کند.و در صورتی که به درستی انتخاب شده باشد هرگز مشکل کانکتور نخواهید داشت. البته با توجه به وجود سیستم محافظتی در مقابل نوسانات ولتاژ خیالتان از بابت محافظت از تجهیزات گران قیمت نظیر تلویزیون، لپ تاپ، تبلت و موبایل راحت خواهد بود.

 

ویژگی های یک محافظ برق :

۱- بهتر است جنس بدنه محافظ برق ABS یا همان ضد آتش باشد.

۲- بهتر است فیوز محافظ برق در دسترس باشد تا در صورتی که در اثر عبور بیش از حد شدت جریان فیوز آن بسوزد مصرف کننده به راحتی بتواند آن را تعویض نماید.

۳- گارانتی تعویض محافظ برق یکی از مزایای یک محافظ برق خوب است که تضمین می‌کند این محافظ حداقل در طول مدت گارانتی به درستی کار می‌کند.

۴- با توجه به اینکه تعدادی از وسایل الکتریکی، توان مصرفی، شدت جریان و زمان مورد نیاز تاخیر واحد و مشترکی دارند می‌توان با مشورت گرفتن از افراد آگاه در این زمینه، از یک محافظ برق مشترک برای دستگاه دیگری هم استفاده نمود.
به طور مثال معمولا از محافظ برق ۲۵۰۰ ولت آمپری با زمان تاخیر ۳۰ ثانیه و دامنه ی ولتاژ ۱۷۰ تا ۲۵۰ ولتی، برای وسایل صوتی و تصویری و پکیج، یخچال و فریزر، کامپیوتر و تلویزیون و مایکرو ویو، می‌توان استفاده کرد. البته بهتر است قبل از استفاده‌ی مشترک با افراد آگاه در زمینه‌ی برق، یا شرکت تولیدی محافظ برق، مشورت شود.

۵- بهتر است محافظ برق دارای کلید  on/off باشد.

۶- وجود یک محافظ برق قبل از ورود برق به تجهیزات الکتریکی فقط و فقط ایمنی تجهیزات الکتیریکی را بالا می برد و نه ایمنی افراد را.

۷- در صورتی که کودک خردسالی دارید، باید از محافظ برقی استفاده کنید که منافذ آن دارای محافظ پلاستیکی باشد تا فرزند شما نتواند اشیاء را در داخل آن وارد نماید.

 ملاحظات در خرید محافظ برق :

جهت تهیه محافظ و چندراهی برق ملاحظات مختلفی را باید در نظر بگیرید. در صورتی که از این ملاحظات بی خبر باشید ممکن است امروز چندراهی تهیه کنید که پاسخگوی تمامی نیازهایتان نباشد. ملاحظاتی که در ادامه به آن اشاره می‌شود همه آن چیزی است که هنگام تهیه محافظ و چندراهی برق میبایست که در نظر بگیرید.

 تعداد اتصالات همزمان در محل استفاده از محافظ و چندراهی برق:

اولین موضوعی که میبایست در نظر داشته باشید تعداد اتصالات همزمان در محل استفاده از محافظ و چندراهی برق است. به عنوان مثال من زمانی که پشت میز کارم می‌نشینم حداکثر به ۶ اتصال همزمان نیز دارم. (لپ تاپ، موبایل، تبلت، مانیتور، قهوه ساز، شارژر هندزفری) این ها تجهیزاتی ست که در شلوغ‌ترین ساعات کاری آنها را به برق وصل می کنم.

پس برنیاز خود محافظ برق مناسب را انتخاب کنید.

 طول کابل چندراهی جهت اتصال به پریز اصلی برق:

در تهیه چندراهی برق میبایست که در نظر داشته باشید که محل نصب چندراهی تا ورودی دیواری برق شهری چقدر فاصله دارد. چندراهی‌ها با کابل‌هایی با طول‌های متفاوت تولید می‌شوند: ۱.۲ متری، ۲ متری و ۵ متری.

میزان جایی که دو شاخه‌ها یا اداپتور‌ها برای اتصال نیاز دارند:

​آداپتورهای مختلف اندازه‌های متفاوتی دارند، حتما برای شما نیز تا به حال فراوان اتفاق افتاده که نتوانسته‌اید از آداپتور لپ‌تاپ و مودم ADSL در کنار هم استفاده کنید. در صورتی که تمامی دستگاه‌هایی که به چندراهی متصل می‌کنید آداپتورهای نسبتا بزرگی دارند، میبایست که از ابتدا به فاصله درگاه‌های چندراهی دقت کنید.

 محل نصب، نوع و طراحی چندراهی:

محل نصب آن را مشخص کنید. چندراهی‌ها طراحی متفاوت جهت کارکرد در محیط‌های متفاوت دارند. مثلا برخی از چندراهی‌ها ظریف و زیبا جهت استفاده در اتاق پذیرائی خانه یا در محل کار مدرن شما طراحی شده‌اند. این در حالی است که برخی دیگر از ظرافت بی‌بهره‌اند و برای کارکرد در کارگاه طراحی شده‌اند.

در صورتی که دارای فرزند کوچکی هستید، میبایست از چندراهی استفاده کنید که منافذ آن دارای محافظ باشد، تا کودک کنجکاو نتواند اشیا را در منافذ چندراهی وارد کند.

چندراهی هایی که در رک تجهیزات کامپیوتری نصب می شوند دارای بدنه محکم تر هستند و قابلیت نصب در رک‌های استاندارد را دارند.


محافظ برق

 


 

​​در شکل بالا نمونه ای از یک چند شاخه طراحی شده جهت نصب در رک تجهیزات مخابراتی و کامپیوتری را مشاهده می کنید.

 قابلیت اتصال کابل USB:

این روزها تجهیزاتی که از کابل های USB جهت شارژ شدن استفاده می کنند کم نیستند. موبایل، تبلت، پاور بانک، ماشین ریش‌تراش یا اپی‌لیدی و… جزو تجهیزاتی هستند که با استفاده از پورت USB شارژ می‌شوند. در صورتی که چندراهی برقی انتخاب کنید که دارای پورت USB باشد  از طرفی بسیاری از تجهیزات دارای پورت‌های استاندارد هستند. مثلا این روزها تمامی تجهیزات اپل نظیر iPhone یا iPad با استفاده از کانکتور lightening شارژ می شوند. در این صورت شما با حمل یک کابل کوچک بین محل کار و منزل می توانید تجهیزات متعددی را شارژ کنید.

در ادامه به معرفی دونوع محافظ برق با قابلیت اتصال USB  که می توانید از فروشگاه دیجیکو خرید کنید می پردازیم:

رابط ۴ خانه برق +۲ خانه USB مارک (K-NET PLUS):

رابط ۴ خانه برق +۲ خانه USB  با مارک کی نت پلاس از جنس  PVC  مقاوم  و به رنگ سفید از مواد اولیه پلاستیکی و  با مقاومت بالا ساخته شده است. رابط برق کی نت پلاس با ۴ خانه به صورت دایره ای شکل قابلیت اتصال تمامی دوشاخ های لوازم الکترونیکی را دارا میباشد. هر کدام ار این پریز های رابط برق کی نت پلاس دارای شاتر برای جلوگیری از مرود گرد و غبار میباشد. ۲ پورت USB  با ولتاژ ۵ و جریان ۲٫۵ امپر برای اتصال موبایل انروید و ایفون و ایپاد بر روی رابط برق تعبیه شده است. همچنین دارای یک کابل برق به طول ۱٫۳۰ سانتی متر با کیفیت ۳در۱ میباشد 

رابط ۴ خانه برق دو شاخه و سه شاخه به همراه ۴ پورت USB مارک HEXAGON:

رابط برق HEXAGON دارای ۴ خانه برق دو شاخه و سه شاخه ارت دار میباشد که تمام سوکت برق های اروپایی و اسایی و ….. در بر دارد و قابلیت توان ورودی ۱۰۰ تا ۲۵۰ ولت و تا جریان ۱۰ امپر را دارا میباشد. از مهمترین ویژگی این رابط برق داشتن سه شاخه ارت دار میباشد که میتوان کابل های اورجینال پرینتر و نوت بوک و …. که دارای سری سه شاخه هستند  را بدون تعویض استفاده نمود و به این رابط برق متصل کرد. همچنین این رابط برق دارای ۴ پورت USB  مخصوص شارژ و با کیفیت ساخت بالا و با ولتاژ ۵ ولت و ۲ امپر در اختیار مصرف کننده قرار میگیرد. همچنین دارای کابل اتصال برق به طول ۱۸۰ سانتی متر و بدنه ی این رابط برق از جنس ABS پلاستیک  با کیفیت میباشد. 

 اتصالات چندراهی برق:

چندراهی‌های برق جهت استفاده در کشورهای مختلف طراحی و تولید می شوند. برخی قابلیت کارکرد در ایالات متحده و برخی دیگر قابلیت استفاده در اروپا را دارند. برخی از چندراهی‌ها نیز با طراحی خلاقانه و خاص قابلیت کارکرد با انواع دو شاخه‌ها یا سه‌شاخه‌ها را دارند.

در شکل زیر برخی از استانداردها و کشور محل استفاده از آنها را مشاهده می‌کنید.


electricity-protection-8


 

​همانطور که در شکل بالا ملاحظه می‌کنید نوع کانکتور کشور عزیز ما ایران مانند کانکتور کشورهای آلمان و فرانسه است.

معرفی یک نمونه محافظ برق برای کشورهای اروپایی که می توانید از فروشگاه دیجیکو خرید نمایید:

رابط برق ۵ خانه مخصوص پریز های اروپایی:

رابط برق  allocacoc امکان اتصال ۵ دستگاه الکترونیکی را به پریز برق اروپایی فراهم میکند. رابط ۱ به ۵ برق خارجی از بهترین مواد اولیه (PVC) ساخته شده است  و توانایی تحمل جریان برق تا ۱۳ امپر را دارا میباشد. رابط برق ۳ به ۳ خارجیتحمل ۲۹۹۰ وات را دارد و از ۵۰ تا ۶۰ هرتز پشتیبانی میکند. به هنگام اتصال رابط برق به پریز برق اروپایی اگر جرقه ای بوجود اید بوسیله فیوز متصل به سه شاخه رابط برق کنترل میشود.


 

 


 

 محافظت از تجهیزات در برابر نوسانات جریان برق:

بسیاری از چندراهی ها حین داشتن دیگر قابلیت‌هایی که ذکر شد دارای یک محافظ داخلی نیز هستند. این محافظ داخلی در واقع از یک فیوز و یک متعادل‌کننده جریان تشکیل شده است. متعادل‌کننده جریان زمانی که شدت نوسانات زیاد نباشد می‌تواند نوسانات را کنترل کرده و جریان برق خروجی را پایدار کند و فیوز نیز زمانی کاربرد دارد که نوسانات بیش از حد تحمل متعادل کننده باشد. دراین صورت فیوز می‌سوزد و جریان برق خروجی را قطع می‌کند و به نوسانات اجازه آسیب رساندن به تجهیزات متصل به چندراهی را نمی‌دهد.

در ادامه به معرفی چند نمونه محافظ برق که شما می توانید از فروشگاه دیجیکو خرید کنید می پردازیم:

محافظ و تبدیل برق ۲به۲ هادرون:

تبدیل برق ۲ به ۲  هادرون مدل HTH-A08 مجهز به محافظ SURGE میباشد. بوسیله تبدیل برق ۲ به ۲ هادرون میتوانید دو شاخ برق امریکایی را به پریز برق ایرانی متصل نمایید.محافظ و تبدیل برق هادرون  مجهز به محافظ Surge یا جرقه گیر میباشد که از آسیب دیدن دستگاه در هنگام اتصال به برق جلوگیری مینماید. 

 امکان خاموش و روشن کردن پورت‌های چندراهی به صورت کلی یا جداگانه​:

چندراهی ها ممکن است کلید خاموش و روشن شدن نداشته باشند ، یا یک کلید برای قطع جریان تمامی خروجی‌ها به صورت همزمان و در حالتی مطلوب‌تر برای هر یک از خروجی‌ها کلید جداگانه‌ای جهت قطع جریان برق داشته باشند. با توجه به نیازتان باید از بین این سه دسته انتخاب کنید.

 چندراهی انتخاب کنید که حداقل امکان خاموش و روشن کردن چندراهی را به صورت کلی داشته باشد. این مورد زمانی که محل کارتان را ترک می کنید یا سفر می‌روید بسیار راهگشا است و شما می توانید با فشردن یک کلید جریان برق خروجی چندراهی را قطع کنید.

در عین حال این روزها برخی از تولیدکنندگان خلاق امکان اتصال به چندراهی را از طریق شبکه Wi-Fi فراهم کرده‌اند که البته این دستگاه‌ها در بازار بسیار محدودند. در این صورت شما می توانید به صورت بی سیم ابزارهای خود را شارژ کنید.

در ادامه به معرفی یک  نمونه محافظ برق که شما می توانید از فروشگاه دیجیکو خرید کنید می پردازیم:

محافظ هوشمند هادرون مدل P101:

محافظ هوشمند هادرون مدل P101 دستگاهی است چند منظوره که جهت حفاظت از گستره وسیعی از وسایل و تجهیزات الکترونیکی طراحی شده است. ابعاد کوچکمحافظ هوشمند هادرون  امکان قابل حمل بودن را درکنار مناسب بودن محصول برای استفاده خانگی فراهم می آورد. 

محافظ تلفن و آنتن تلویزیون:

برخی از چندراهی های برق دارای درگاه ورودی و خروجی برای سیم تلفن و آنتن تلویزیون هم هستند.

شاید شما از این موضوع اطلاع نداشته باشید که سیم تلفن ورودی به منزل یا محل کار شما نیز می‌تواند دچار نوسانات ولتاژ برق باشد.

به عنوان مثال ولتاژ برقی که روی سیم تلفن وجود دارد از نوع DC و حدود ۴۸ تا ۵۲ ولت است . به دلیلی مانند وقوع رعدوبرق کابل تلفن ورودی به خانه شما نیز می‌تواند حامل ولتاژ بالاتر از حد استاندارد باشد. این موضوع می‌تواند باعث از بین رفتن دستگاه تلفن شود. همچنین کابل آنتن تلویزیون یا ماهواره نیز می‌تواند به دلیلی نظیر برخورد صاعقه به آنتن حامل ولتاژ برق بیش از حد شود، در این صورت اگر شما از محافظ استفاده نکرده باشید، ممکن است بر اساس میزان ولتاژ به تلویزیون یا گیرنده دیجیتال صدمات جبران‌ناپذیری وارد شود. این موضوع ممکن است از بین هر چند میلیون نفر برای یک نفر اتفاق بیفتد، اما شما می‌توانید هنگام خرید محافظ و چندراهی برق با پرداخت مابه‌التفاوت کمی خودتان را از زمره کسانی که ممکن است به این بلا دچار شوند حذف کنید.​

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *