پورت لن

پورت LAN 2

پورت LAN :

در اصطلاع پورت به معنی درگاه و دارای نام های مختلف Ethernet, LAN, RJ-45 می باشد. که از طریق ان اطلاعات یک وسیله با استفاده از کابل به یک وسیله ی دیگر انتقال می یابد. پورت انواع مختلفی از جمله پورت LAN، HDMI، USB، DVI و … دارد که بسته به نوع محصول پورت های طراحی شده در ان ها هم متفاوت است. پورت LAN معمولا در وسایلی هم چون کامپیوتر و تلویزیون طراحی می شود و یکی از بهترین درگاه ها برای رد و بدل کردن اطلاعات است.

تلویزیون های هوشمندی که این سالهای اخیر از طرف تولید کننده گان بزرگ و معتبری مانند سامسونگ، سونی، ال جی، پاناسونیک، فیلیپس، و … تولید شده اند از قابلیت های خیلی عالی مانند وجود پورت های متنوع که از طریق ان ها می توان به دستگاه مختلفی مانند گوشی، تبلت و لپ تاپ وصل شد و فضای سه بعدی برخوردارند


پورت لن


 

یکی از پورت هایی که در تلویزیون ها طراحی می شود پورت LAN می باشد که با استفاده از ان می توانید به اینترنت وای فای وصل شوید و در صفحات وب به گشتن بپردازید.

شما با پورت لن میتوانید تلویزیون خود را به

یه شبکه خانگی بین کامپیوتر خونگی و تی وی خود داشته باشید
یا با زدن پورت لن به مودم وایرلس یه شبکه بیسیم با نوت بوک خود داشته باشید

در هر دوصورت شما از قابلیت dlna برای استریم کردن فیلم و عکس و موزیک میتوانید استفاده کنیدمودم ای دی اس ال رو با پورت لن بزنید به تی وی و به قسمت تنظیمات بروید یعنی تنظیمات شبکه بعد ست آپ نت ورک وایرد رو انتخاب کنید و نکته اصلی اینکه مودم هم باید ای دی اسال داشته باشد.

نحوه اتصال از طریق کابل شبکه :

برای اتصال مطلوب به اینترنت نیاز به خطوط پرسرعت ADSL می باشد . از قبل باید اکانت ADSL خریداری و اطلاعات آن بر روی مودم ADSL داده شود و اینترنت برقرار باشد .

1.

کابل شبکه ای را از مودم ADSL به پورت مخصوص LAN در پشت تلویزیون متصل می کنیم

2.

وارد منوی اصلی تلویزیون شده و از شاخه “تنظیمات” گزینه “شبکه” را انتخاب می کنیم

3.

سپس وارد “تنظیم شبکه” می شویم

4.

گزینه “تنظیم باسیم” را انتخاب می کنیم

5.

در مرحله تنظیم آی پی و پروکسی ، حالت “اتوماتیک” را انتخاب می کنیم

6.

در این مرحله تمامی تنظیماتی که اعمال کرده ایم نمایش داده می شوند . می توان با زدن فلش سمت راست از روی کنترل تلویزیون از این مرحله عبور کنیم

7.

برای اتصال به شبکه گزینه “ذخیره و اتصال” را انتخاب می کنیم

8.

اتصال موفقیت آمیز به شبکه ممکن است تا 1 دقیقه هم طول بکشد

9.

در صورتی که با موفقیت به شبکه متصل شده باشیم  و می توانیم از تنظیمات خارج شویم

10.

جهت گشتن در اینترنت و اصطلاحا وبگردی ، از منوی اصلی تلویزیون وارد شاخه “برنامه های کاربردی” شده و گزینه “مرورگر اینترنت” را انتخاب می کنیم

11.

اکنون می توانید وارد سایت های مختلف شود . همچنین کلیه تنظیمات دلخواه خود را و همچنین وارد کردن آدرس سایت های مختلف را می توانید با استفاده از کلید Option بر روی کنترل تلویزیون انجام دهید


پورت لن


نحوه اتصال از طریق شبکه بیسیم:

حهت اتصال بی سیم به اینترنت ، نیاز به وجود اینترنت بی سیم در محل استفاده تلویزیون و همچنین یک رابط (دانگل وای فای) جهت ارتباط تلویزیون با شبکه بی سیم نیازمندیم . می توان جهت ایجاد اینترنت بی سیم در محل ، از مودم ADSL استفاده کرد که اصطلاحا به آن Wireless Modem می گویند استفاده کرد.
در اتصال از این طریق نیازی به کابل شبکه نخواهد بود . دستگاه فوق را به یکی از پورت های USB تلویزیون متصل می کنیم.تمامی تنظیمات نیز مانند فوق خواهد بود و فقط در مرحله 1- 4 “تنظیم بیسیم” را انتخاب می کنیم.

در ادامه مقاله به معرفی چند نمونه کالا که با فناوری پورت LAN است می پردازیم:

تبدیل USB 3 به LAN  گیگابیت :

مبدل USB3.0 به اترنت (Ethernet) مدل گیگابیت  توسط شرکت مشهور ونتو  طراحی و تولید شده‌است. این مبدل برای لپ‌تاپ و سیستم های فاقد پورت LAN به صورت اکسترنال استفاده می شود. حتی در کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌هایی که به یک درگاه LAN مجهز هستند می‌توان تعداد درگاه LAN را افزایش داد. به کمک این مبدل، می‌توان از خروجی USB3.0 یک درگاه شبکه به صورت اکسترنال دریافت کرد.
این مبدل سرعت انتقال اطلاعات تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه را دارد و بدون هیچ قطعی در ارتباط، انتقال اطلاعات را پشتیبانی می کند. علاوه براین، قابلیت سازگاری با سیستم عمل مک (Mac) و لینوکس (Linux) را در کنار پشتیبانی از سیستم‌عامل ویندوز (Windows) دارد.کابل تبدیل USB3.0 به DUAL LAN با سرعت ۱۰۰۰ (مارک UNITEK):

مبدل USB3.0 به اترنت (Ethernet) مدل گیگابیت با دو خروجی لن   توسط شرکت مشهور یو نیتک  طراحی و تولید شده‌است. این تبدیل  برای لپ‌تاپ و سیستم های فاقد پورت LAN به صورت اکسترنال استفاده می شود. حتی در کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌هایی که به یک درگاه LAN مجهز هستند می‌توان تعداد درگاه LAN را افزایش داد. به کمک این تبدیل یو اس بی سه ، می‌توان از خروجی USB3.0 یک درگاه شبکه به صورت اکسترنال دریافت کرد.
این تبدیل یونیتک  سرعت انتقال اطلاعات تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه را دارد و بدون هیچ قطعی در ارتباط، انتقال اطلاعات را پشتیبانی می کند. علاوه براین، قابلیت سازگاری با سیستم عمل مک (Mac) و لینوکس (Linux) را در کنار پشتیبانی از سیستم‌عامل ویندوز  تا ۱۰  دارد. 

کابل تبدیل USB3.0 به LAN با سرعت ۱۰۰۰ به همراه رابط TYPE-C (مارک UNITEK):

مبدل USB3.0 به اترنت (Ethernet) مدل گیگابیت  توسط شرکت مشهور یو نیتک  طراحی و تولید شده‌است. این تبدیل  برای لپ‌تاپ و سیستم های فاقد پورت LAN به صورت اکسترنال استفاده می شود. حتی در کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌هایی که به یک درگاه LAN مجهز هستند می‌توان تعداد درگاه LAN را افزایش داد. به کمک این مبدل، می‌توان از خروجی USB3.0 یک درگاه شبکه به صورت اکسترنال دریافت کرد.
این تبدیل یو اس بی به لن  سرعت انتقال اطلاعات تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه را دارد و بدون هیچ قطعی در ارتباط، انتقال اطلاعات را پشتیبانی می کند. علاوه براین، قابلیت سازگاری با سیستم عمل مک (Mac) و لینوکس (Linux) را در کنار پشتیبانی از سیستم‌عامل ویندوز  تا ۱۰  دارد. 

کابل RS232 به LAN (کابل کنسول سیسکو ROLLOVER):

این مدل معمولا استفاده رایج ندارد و برای روتر های ویژهسیسکو به کار می رود که این روتر ها نیاز هایی مبنی بر کابل کشی های ویژه دارند .

هر کدام از تجهیزات سیسکو به ویژه سویچ ها و روترهای این شرکت در پشت دستگاه یک پورت به عنوان پورت کنسول یا Management Port دارند . از اینپورت زمانی استفاده می شود که شما می خواهید تنظیمات و پیکربندی های روتر یا سویچ را برای اولین بار انجام دهید و هیچ دستگاه ارتباطی دیگری به جز این کابل ندارید ، با استفاده از این کابل شما می توانید کامپیوتر خود را مستقیما به سویچ متصل کنید و تنظیمات آن را انجام دهید.

شاید این سئوال برای شما پیش بیاید که چرا از طریق پروتکل های دیگر به سویچ یا روتر متصل نمی شویم ؟ توجه کنید که در ابتدای امر سویچ یا روتر شما هیچگونه تنظیمات شبکه ای ندارد و به همین دلیل نمی توانید برای متصل شدن به آن از SSH یا Telnet یا Web یا HTTPS استفاده کنید و به همین دلیل بصورت مستقیم با کابل کنسول به آن متصل می شوید.اصل این کالاها را ازفروشگاه دیجیکو خرید نمایید.

2 دیدگاه

  1. سلام
    مبدلی هست که سمت LAN نری باشه و سمت USB مادگی؟

    1. بله موجوده ولي اكستندر بهش ميگویند و عملکرد انتقال usb توسط کابل شبکه دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *