کیستون

کیستون دیدگاه خود را بنویسید

کیستون:

یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات شبکه های داخلی ( LAN کیستون یا همان پریز شبکه می باشد. این قطعه در واقع نوعی کانکتور مادگی بوده که جهت برقراری ارتباط بین کابل شبکه با سایر تجهیزات دیگر مانند سوئیچ ها، روترها، سرورها و یا کیس کامپیوترکاربران نهایی، مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه استفاده از کیستون ها را می توان به سال ۱۹۷۹ میلادی و در یکی از پروژه های شرکت AMP جستجو نمود. در آن سال شرکت AMP اولین کیستون Cat 3 را برای استفاده در سیستم کابل کشی ساخت یافته خطوط تلفن داخلی مورد استفاده قرار داد. بعد ها به علت سهولت استفاده از این قطعه از آن در شبکه های کامپیوتری نیز مورد استفاده قرار گرفت. البته واژه کیستون ۱۶ سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۵ توسط ICCC به این قطعه، اطلاق گردید.

کیستون های شبکه را می توان از چند دیدگاه گروه بندی نمود. دسته بندی اول مربوط به محل نصب یا به کارگیری آن می باشد. کیستون ها را می توان در انواع مختلف پچ پنل ، باکس های  روکار جهت نصب روی دیوار ، باکس های توکار جهت نصب داخل دیوار یا باکس های کف خواب، فیس پلیت های مختلف جهت نصب روی ترانکینگ مورد استفاده قرار داد.

 در هریک از موارد فوق آن است که باید از کیستون مختص به محل نصب مورد نظر استفاده شود در غیر اینصورت کیستون در جای خود قرار نگرفته و عمل نصب تجهیزات شبکه را مختل می نماید.


کیستون


 نوع کیستون از لحاظ رده بندی یا category می باشد. کیستون های شبکه بر اساس این دیدگاه در یکی از  گروه های Cat5 , Cat5e , Cat6 ,Cat6A , Cat7 , Cat7A , Cat8 قرار می گیرند.

دسته بعدی مربوط به انواع کیستون از لحاظ جنس بدنه آن می باشد. کیستون های به دو گروه فلزی و تمام پی وی سی تقسیم می شوند.

زمانی که کابل های شبکه از کنار کابل برق عبور می کند نیاز است تا در سرتاسر شبکه سیستم ارتینگ بصورت صحیح برقرار گردد. در این حالت حتما باید از کیستونهای فلزی استفاده نمود تا سیم ارت کابل شبکه به بدنه فلزی کیستون متصل شده تا مسیر عبور جریانات القایی تا چاه ارت کامل شود.

معمولا بر روی هر کیستون یک جدول رنگی وجود دارد تا نصاب به کمک آن بتواند به راحتی اتصال کابل شبکه روی کیستون را انجام دهد. این جدول رنگی شامل دو ردیف رنگی که بیان گر class A و class B است، می باشند.


کیستون


معرفی یک نوع کیستون که می توانید از فروشگاه دیجیکو خرید نمایید.

کیستون و باکس شبکه CAT6 دو قلو (مارک کی نت):

کیستون انواع مختلف دارد کیستون ۹۰ و ۱۸۰ درجه  است کیستون بزرگ مخصوص پچ پنل و کیستون کوچک ۹۰ درجه مخصوص باکس شبکهمی باشد. کیستون باکس دو قلو شامل باکس قوطی شکل از جنس PVC به همراه دریچه شاتر برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و دو عدد کیستون ۹۰ درجه که به موازات همدیگر درون باکس قرار گرفته میباشد .شما میتوانید بوسیله  اچار کروز و پانچ کابل شبکه CAT6 خود را بر  روی این کیستون کروز نموده و با اتصال بر روی سطح صاف مثل دیوار برای پروژه های اداری و ساختمانی و کارخانه ای استفاده نمود.


 


 

کیستون تلفن CAT 3:

کیستون تلفن RJ11، اندازه و ساختار استاندارد برای استفاده در باکس های استاندارد شبکه و پچ پنل و فیس پلیت های شبکه، شما می توانید از انواع باکس های موجود در سایت برای این Keystone استفاده کنید. این کیستون از نوع ۶P4Cمی باشد یعنی ۶ پین بوده اما ۴ پین داخلی آن دارای اتصالات می باشد.


کیستون تلفن CAT 3


کیستون شبکه CAT6:

پریز کیستون CAT5/6 برای برقراری ارتباط کابل شبکه با تجهیزات شبکه بکار میرود.


کیستون شبکه CAT6


 

انواع KEYSTONE شبکه:

انواع KEYSTONE یا پریز شبکه ، در شبکه های داخلی ( LAN )، مورد استفاده قرار می گیرد و از انواع KEYSTONE جهت برقرای ارتباط بین کابل شبکه و سایر تجهیزات آن مثل ؛ سوئیچ ها، روترها، سرورها و یا کیس کامپیوتر استفاده می شود .

کیستون ها اولین بار در سال ۱۹۷۹ میلادی در یکی از پروژه های شرکت AMP مورد استفاده قرار گرفتند . اولین KEY STONE با نام Cat 3 در شبکه های کامپیوتری مورد استفاده قرار گرفت . ۱۶ سال پس از به کار بستن اولین کیستون یعنی در سال ۱۹۹۵ از واژه کیستون برای نامیدن این قطعه استفاده شد .

KEY STONE از چند منظر قابل بررسی و طبقه بندی می باشد:

 • تقسیم بندی براساس محل نصب و به کارگیری کیستون
 • پچ پنل
 • باکس روکار جهت نصب روی دیوار
 • باکس های توکار جهت نصب داخل دیوار
 • باکس های کف خواب
 • فیس پلیت جهت نصب روی ترانکینگ

 ضروری است که در هنگام استفاده از هر یک از انواع KEY STONE ،  باید به نوع محل دقت شده و از کیستون مناسب برای آن محل استفاده کنید . اگر نوع کیستون درست انتخاب نشود ، نصب تجهیزات شبکه مختل خواهند شد .

 • تقسیم بندی کیستون براساس رده بندی یا category
 • Cat5
 • Cat5
 • Cat6
 • Cat6A
 • Cat7
 • Cat7A
 • Cat8
 • تقسیم بندی KEY STONE براساس جنس بدنه
 • کیستون فلزی
 • کیستون تمام پی وی سی

 ضروری است که در هنگام عبور کابل شبکه از کنار کابل برق ، حتما باید از کیستون های فلزی استفاده نمود تا سیم ارت کابل شبکه به بدنه فلزی کیستون متصل شده  و مسیر عبور جریانات القایی تا چاه ارت کامل شود. برروی کیستون یک جدول رنگی که شامل دو ردیف class A و class B می باشد ،  وجود دارد . این کابل های رنگی کمک می کنند  که اتصال کابل شبکه روی کیستون به راحتی انجام شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *