بیت کوین 1

بیت کوین :

بیت کوین نخستین پول رمزنگاری شده‌ای است که در دنیا ایجاد شده است و شبکه‌ای است که تحت کنترل هیچ‌کس نیست. یک شکل جدید از پول دیجیتال است با یک تفاوت بزرگ با سایر پول‌ها؛ هیچ کس آن را کنترل نمی‌کند.

پول‌های معمولی به وسیله بانک‌های مرکزی ایجاد می‌شوند؛ در واقع بانک‌های مرکزی تصمیم می‌گیرند این پول‌ها وجود داشته باشند تا به وسیله‌ آن از دولت اوراق قرضه خریداری کنند. بانک‌ها و شبکه پرداخت آن را به دقت کنترل می‌کنند تا بتوانند از امتیاز آن بهره‌مند شوند. آن‌ها دروازه‌های سیستم مالی هستند. این ارز رمزپایه این رویه را تغییر داده است.

هنوز مشخص نیست چه کسی این ارز دیجیتال را برای اولین بار خلق کرده است، زیرا ارز رمزنگاری شده در اساس بر مبنای مخفی نگه داشتن هویت کاربران عمل می‌کند. با این وجود، بیت کوین برای اولین بار در مقاله‌ای که توسط یک برنامه نویس با اسم (احتمالا مستعار) ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) منتشر شد، به جهانیان معرفی شد. با این وجود هنوز مشخص نیست که ساتوشی ناکاموتو کیست.

از آنجا که بیت‌ کوین نخستین ارز دیجیتال دنیا بود، سایر ارزهای دیجیتال ایجاد شده پس از آن را آلت کوین (Altcoin) یا «سکه جایگزین» نامیدند. لایت کوین (Litecoin)، پیرکوین (Peercoin)، فذرکوین (Feathercoin) و اتریوم (Etherum) و صدها سکه دیگر همگی ارزهای دیجیتالی هستند که «آلت کوین» نامیده می‌شوند.

اگر هنوز نمیتوانید بیت کوین را بدانید، این مثال ساده شما را با مفهوم بیت کوین  بیشتر آشنا می کند:

ما در نیمکت پارک نشسته ایم این یک روز عالی است من یک سیب دارم، من آن را به شما میدهم

حالا یک سیب دارید و من سیب صفر دارم این ساده بود، درست است؟

بیایید با دقت نگاه کنیم که چه اتفاقی افتاد:

سیب من به صورت فیزیکی به دست شما گذاشته شد. می دانید که این اتفاق افتاده است من آنجا بودم، شما آنجا بودی و آن را لمس کردی


بیت کویین


 

ما به شخص ثالثی نیاز نداریم تا به ما کمک کند که انتقال را انجام دهیم. ما نباید یک قاضی را بکشیم تا با ما  بر روی نیمکت بنشیند و تأیید کند که سیب از من به سوی شما رفت.

سیب مال شماست! من نمیتوانم سیب دیگری بدهم چون هیچ جایی ندارم من نمی توانم آن را کنترل کنم. سیب مالکیت من را به طور کامل از دست داد. شما در حال حاضر کنترل کامل این سیب را دارید. شما می توانید آن را به دوست خود بدهید اگر می خواهید و سپس آن دوست می تواند آن را به دوست خود بدهید، و غیره.

بنابراین این چیزی است که مبادلات شخصی در آن به نظر می رسد. من حدس می زنم این واقعا یکسان است، آیا من به شما یک موز، یک کتاب می دهم …

حالا، بگذار بگویم من یک سیب دیجیتال دارم در اینجا، من سیب دیجیتالم را می دهم

حالا جالب هست

شاید من چندین نسخه از این سیب دیجیتالی را روی کامپیوترم ساختم. شاید آن را در اینترنت قرار دهم و یک میلیون نفر آن را دانلود کرده ام.همانطور که می بینید، این تبادل دیجیتال کمی مشکل است. ارسال سیب های دیجیتال مانند ارسال سیب های فیزیکی نیست.

اما بگذارید سعی کنیم یک راه حل در مورد خودمان فکر کنیم.شاید این سیب های دیجیتال باید در یک دفترچه ثبت شود. این اساسا یک کتاب است که در آن شما تمام معاملات را ردیابی می کنید(یک کتاب حسابداری)

این نشانه، از آنجایی که دیجیتال است، باید در دنیای خود زندگی کند و کسی مسئول آن باشد.

درست مثل World of Warcraft، می گویند. Blizzard، بچه هایی که بازی آنلاین را ایجاد کرده اند، یک “دایرکتوری دیجیتالی” از تمام شمشیر های آتش سوزی نادر که در سیستم آنها وجود دارد. بنابراین، خنک، کسی مانند آنها می تواند از سیب های دیجیتال ما پیگیری کند.پس  ما آن را حل کردیم!

مشکلات در بیت کوین:

اگر ما به همه این ارقام را دادیم چه می شود؟ به جای آن که در یک کامپیوتر Blizzard وجود دارد، در رایانه های همه افراد وجود دارد. تمام معاملاتی که تا کنون از سیب های دیجیتالی اتفاق افتاده، در آن ثبت می شود.


بیت کویین


 

شما نمیتوانید آن را تقلب کنید من نمی توانم سیب های دیجیتال را که من ندارم بفرستم، زیرا پس از آن نمی تواند با هر کس دیگری در سیستم هماهنگ شود. این یک سیستم دشوار برای تقلب خواهد بود. به ویژه اگر واقعا بزرگ شد

به علاوه، این فرد توسط یک فرد کنترل نمی شود، بنابراین می دانم که هیچ کس نمی تواند تصمیم بگیرد که سیب های دیجیتالی خود را به من بدهد. قواعد سیستم قبلا در ابتدا تعریف شده بود و کد و قوانین منبع باز هستند و مانند نرم افزار مورد استفاده در تلفن آندروید مادر شما است. یا شبیه ویکیپدیا برای افرادی هوشمند برای نگهداری، ایمن، بهبود و بررسی وجود دارد.

کاملا ساده این سیستم را توضیح دادیم. این پروتکل Bitcoin نامیده می شود. و این سیب های دیجیتال بیت کوین ها درون سیستم هستند.

در سیستم، تبادل سیب دیجیتال در حال حاضر درست مثل تبادل یک فیزیکی است. حالا هم خوب است که دیدن یک سیب فیزیکی دست من را ترک کند و به جیب شما برسد. همانطور که در نیمکت پارک بود، این تبادل فقط دو نفر را درگیر کرد. شما و من، ما قاضی  را در آنجا نداشتیم تا آن را معتبر کنیم.

اکنون می توانیم با 1000 سیب، یا 1 میلیون سیب و یا حتی سیب های .0000001 مبادله کنیم. من می توانم آن را با یک کلیک یک دکمه ارسال کنم، اگر در نیکاراگوئه بودم، می توانستم آن را در جیب دیجیتال خود بگذارم و شما در نیویورک بودید.

حتی می توانم دیگر چیزهای دیجیتال را روی این سیب های دیجیتال همراه کنیم این دیجیتال است. شاید من می توانم برخی از متن آن را ضمیمه کنم و یادداشت دیجیتالی. یا شاید بتوانم چیزهای مهم دیگری را پیوست کنم مثل یک قرارداد یا یک گواهی سهام یا کارت شناسایی …

ارزش گذاری بیت کوین:

خوب، تعداد زیادی از مردم در حال بحث در مورد آن است. بحث میان این و آن جلسات اقتصادی، بین سیاستمداران، بین برنامه نویسان وجود دارد.  برخی افراد هوشمند هستند  برخی می گویند سیستم ارزش زیادی دارد؛ برخی می گویند که در واقع ارزش صفر دارد. بعضی از افراد در واقع شماره سختی را در آن قرار داده اند:

1،300 دلار برای هر سیب. برخی می گویند طلا دیجیتال است؛ برخی می گویند این یک ارز است دیگران می گویند که آنها درست مثل لاله هستند. بعضی ها می گویند جهان را عوض می کند؛ بعضی می گویند این فقط یک فندق است

برای برطرف کردن برخی از سردرگمی اطراف بیت کوین، ما باید آن را به دو جزء تقسیم کنیم. از یک طرف، شما دارای بیت کوین-The-Token، قطعه ای از کد است که نشان دهنده مالکیت یک مفهوم دیجیتال است  مانند نوع مجازی IOU. از سوی دیگر، شما دارای پروتکل بیت کوین، یک شبکه توزیع شده ای است که حاشیه ای از توازن bitcoin-the-token را حفظ می کند. هر دو به عنوان “بیت کوین” نامیده می شوند.

این سیستم امکان پرداخت را بین کاربران فراهم می کند بدون عبور از یک مقام مرکزی، مانند یک بانک یا دروازه پرداخت. این ایجاد شده و نگهداری می شود. Bitcoins چاپ نمی شوند، مانند دلار و یورو  آنها توسط رایانه های سراسر جهان با استفاده از نرم افزار رایگان تولید می شوند

تفاوت ارز سنتی وارز بیت کوین:

اگر هر دو طرف مایل باشند می توان از Bitcoin برای پرداخت هزینه های الکترونیکی استفاده کرد. به این معنا، آن مانند دلارهای معمولی، یورو یا ین است که به صورت دیجیتال نیز معامله می شوند.

اما از چندین روش مهم از ارزهای دیجیتال متفاوت است:

1 – تمرکززدایی

مهمترین ویژگی Bitcoin این است که آن را غیر متمرکز شده است. هیچ موسسه واحد کنترل شبکه بیت کوین را ندارد. این برنامه توسط یک گروه از برنامه نویسان داوطلب نگهداری می شود و توسط یک شبکه باز از رایانه اختصاص داده شده در سراسر جهان اجرا می شود. این افراد و گروه هایی را جذب می کنند که با کنترل و کنترل بانک ها یا نهادهای دولتی بیش از پولشان، ناراحت هستند.

بیت کوین با حل ترکیبی از رمزنگاری و انگیزه های اقتصادی، “مشکل هزینه دوگانه” ارزهای الکترونیکی را حل می کند (که در آن دارایی های دیجیتال به راحتی می توان کپی و دوباره استفاده کرد). در ارزهای الکترونیک fiat، این عملکرد توسط بانک ها انجام می شود، که به آنها کنترل سیستم سنتی می دهد. با بیت کوین، یکپارچگی معاملات توسط یک شبکه توزیع شده و باز نگهداری می شود که متعلق به هیچ کس نیست.

2 – عرضه محدود

ارزهای فیات (دلار، یورو، ین و غیره) دارای عرضه نامحدود هستند بانک های مرکزی می توانند همانطور که می خواهند صادر کنند و می توانند با استفاده از ارزش ارز نسبت به دیگران دستکاری کنند. دارندگان ارز (و به ویژه شهروندان با جایگزین کم) هزینه می کنند.

از سوی دیگر، با بیت کوین، عرضه به شدت توسط الگوریتم اساسی کنترل می شود. تعداد کمی از بیت کوین های جدید هر ساعت صاف می شود و همچنان این کار را با کمترین میزان ادامه می دهد تا حداکثر 21 میلیون نفر برسد. این باعث می شود بیت کوین جذاب تر به عنوان یک دارایی باشد  در نظر سنجی، اگر تقاضا رشد کند و عرضه باقی می ماند، ارزش افزایش خواهد یافت.

3 – نام مستعار

در حالی که فرستندگان پرداخت الکترونیکی سنتی معمولا (برای اهداف تأیید و رعایت مقررات ضد پولشویی و سایر قوانین) شناسایی می شوند، کاربران بیت کوین به طور نظری در نیمه ناشناخته عمل می کنند. از آنجا که هیچ اعتبار مرکزی وجود ندارد، کاربران هنگام ارسال بیت کوین به کاربر دیگری نیازی به شناسایی خود ندارند. هنگامی که یک درخواست معامله ارائه می شود، پروتکل همه معاملات قبلی را بررسی می کند تا تأیید کند که فرستنده دارای بیت کوین ضروری و همچنین اختیاری برای ارسال آنها است. سیستم نیازی به دانستن هویت او ندارد.

در عمل هر کاربر بر اساس آدرس کیف پول خود شناسایی می شود. با انجام برخی کارها، معاملات می توانند این راه را دنبال کنند. همچنین اجرای قانون، روشهای شناسایی کاربران را در صورت لزوم توسعه داده است.

علاوه بر این، اغلب مبادلات مطابق قانون لازم است تا بررسی هویت مشتریان خود را قبل از اینکه آنها اجازه خرید یا فروش بیت کوین را بدهند، تسهیل می کند تا بتوان از طریق استفاده از بیت کوین پیگیری کرد. از آنجا که شبکه شفاف است، پیشرفت یک معامله خاص برای همه قابل مشاهده است.

توجه

 

 

 

این باعث می شود که بیت کوین ارز مرجع برای جنایتکاران، تروریست ها و پولشویی ها نیست.

4.غیر قابل تغییر بودن

بر خلاف معاملات الکترونیکی فیات، معاملات Bitcoin نمی تواند معکوس شود.این به این دلیل است که هیچ “داور” مرکزی وجود ندارد که بتواند بگوید “خوب، پول را برمی گرداند”. اگر یک تراکنش در شبکه ثبت شده باشد، و اگر بیش از یک ساعت گذشت، تغییر غیرممکن است.در حالی که این ممکن است برخی از آن را نگران کند، این بدان معنی است که هر معامله ای در شبکه بیت کوین نمی تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد.

5 – تقسیم پذیری

کوچکترین واحد بیت کوین یک ساتوش نامیده می شود. این یکصد میلیون بیت کوین (0000000101) است در قیمت امروز، حدود یکصد و یک سنت است. این احتمالا می تواند microtransactions که پول الکترونیکی سنتی نمی تواند انجام دهد.

در ادامه ویدئو گذاشته می شود تا بهتر مفهوم بیت کوین را درک کنید: 

در مقاله  بعدی راجب تجهیزات مورد نیاز برای نصب یک سیستم برای اتصال به بیت کوین ارائه می شود که  تجهیزات مورد نیاز رامی توانید از فروشگاه دیجیکو خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *