هارد دیسک

HDD دیدگاه خود را بنویسید

HDD:

مزایا و معایب هارد دیسک :

هارد دیسک  یک دستگاه ذخیره سازی داده است که از ضبط مغناطیسی برای ذخیره و بازیابی اطلاعات دیجیتال استفاده می کند. بر خلاف یک درایو حالت جامد یا SDD که از حافظه های فلش متصل شده غیر متحرک استفاده می کند، هارد دیسک یا HDD اساسا از یک تبلت فلزی با پوشش مغناطیسی تشکیل شده است. این پوشش داده ها را ذخیره می کند. مغناطیسی زوج مغناطیسی در حالی که چرخش چرخدنده، خواندن و نوشتن داده ها را بر روی این پوشش می نویسد.

با مطالعه مقاله دیسک سخت می توانید اطلاعات خود را تکمیل نمایید.

تفاوت شدید بین هارد دیسک و درایو حالت جامد نیز از مزایای و معایب منحصر به فرد آن است. توجه داشته باشید که HDD ها یک دستگاه ذخیره سازی محبوب در میان تولید کنندگان و مصرف کنندگان باقی می مانند زیرا SSD قابل دسترس تر و ارزان ترند. در زیر مزایا و معایب هارد دیسک:

مزایای هارد دیسک:

HDD VS. SSD
1. مقرون به صرفه تر از SSD:

یکی از مزیت های اصلی درایو هارد دیسک این است که آن را ارزان تر از SSD از نظر دلار در هر گیگابیت است. یک SSD با ظرفیت ذخیره سازی مشابه با یک هارد دیسک می تواند دو برابر گران باشد. این به این معنی است که کامپیوترهای رومیزی یا لپ تاپ با درایوهای هارد دیسک بسیار ارزان تر از همتایان خود هستند که دارای یک سیستم ذخیره سازی SSD هستند. HDD های خارجی نیز ارزان تر از SSD های خارجی هستند.

2. ظرفیت ذخیره سازی بالاتر از SSD:

یکی دیگر از مزایای هارد دیسک این است که این سیستم ذخیره سازی در گزینه های مختلف ظرفیت ذخیره سازی، معمولا با ظرفیت بالاتر از SSD در دسترس است. هارد دیسک 500 گیگابایتی اکنون به ظرفیت ذخیره سازی استاندارد برای رایانه و درایوهای خارجی تبدیل شده است. در دسترس بودن بیشتر کامپیوترها و درایوهای خارجی با 1TB HDD های ورزشی، استاندارد جدیدی را برای ظرفیت ذخیره سازی ارتقا می دهد. از سوی دیگر، در مقایسه با یک هارد دیسک، رایانه ها یا دستگاه هایی که از یک سیستم ذخیره سازی SSD استفاده می کنند دارای ظرفیت 128 گیگابایتی می باشند.

3. HDD در اکثر فروشگاه ها ارزان تر است:

فراوانی درایو های داخلی و خارجی دیسک سخت در بازار وجود دارد. افرادی که می خواهند رایانه خود را ارتقا دهند یا بخواهند یک ذخیره سازی رسانه های خارجی را برای پشتیبان گیری از داده های خود خریداری کنند، به جای SSD راحت تر است. با این حال، دستگاه هایی که از SSD ها استفاده می کنند نیز محبوب تر می شوند و تکنولوژی در تولید این همپوش HDD کارایی بیشتری پیدا می کند. این به این معنی است که SSD ها می توانند در آینده نزدیک در دسترس باشند.

4. طول عمر طولانی تر از SSD:

طول عمر از لحاظ چرخه خواندن و نوشتن یکی دیگر از مزایای مهم از درایو های هارد دیسک است. خاطرات فلش درایو حالت جامد تنها برای تعداد محدودی از نوشته ها استفاده می شود. یک SSD نمی تواند یک بیت از اطلاعات را بدون اولین پاک کردن و سپس بازنویسی بلوک های بسیار بزرگ داده در یک زمان بنویسد. همانطور که هر سلول از این چرخه عبور می کند، بی فایده تر می شود.

معایب هارد دیسک:

HDD VS. SSD
1. HDD کندتر از SSD است: انواع مختلف درایوهای هارد دیسک دارای سرعت خواندن و نوشتن متفاوت هستند، بسته به RPM مربوطه و یا چرخش در هر دقیقه مشخصات. لازم به ذکر است که درایوهای حالت جامد سریعتر از HDD هستند. یک کامپیوتر با یک سیستم ذخیره سازی HDD کندتر از SSD بوت می شود. علاوه بر این، چون هارد دیسک به علت سطح ضبط چرخشی آن مستلزم تقسیم اطلاعات است، به طور ذاتی کندتر از SSD ناپایدار است.

2. مصرف برق بالاتر:

یکی دیگر از ضعف های هارد دیسک این است که مصرف بیش از SSD را می دهد. دستگاه ذخیره سازی اساسا نیاز به قدرت بیشتری برای چرخش فلزی پلاستیکی و حرکت آن مغناطیسی خوانده شده سر. به این معناست که تولیدکنندگان SSD را برای رایانههایی که فشردهتر هستند یا دارای ظرفیت محدودی هستند، انتخاب میکنند.

3. در حالی که در حال اجرا است نویز تولید می کند: چرخش فلزی فلزی و حرکت عقب و جلو سر خواندن مغناطیسی ایجاد صدای مکانیکی در حالی که هارد دیسک در حال اجرا است. هر دو چرخش و حرکت نیز باعث ارتعاشات ظریف می شوند. این در هنگام بوت شدن یا هر زمان که یک کاربر فایلهای بزرگ را ذخیره می کند بیشتر قابل توجه است. SDD اساسا بدون سر و صدا است.

4. در مقایسه با SDD دوام ندارد:

یکی از مزایای سخت درایو هارد دیسک این است که بیشتر در معرض خطای یکپارچگی و یا از دست دادن داده ها و فساد دستگاه است. قطعات مکانیکی حرکتی یک HDD آسیب پذیر به لحاظ جبران خسارت مکانیکی به علت قطره و پژمردگی آسیب پذیر است. به عنوان مثال، فاصله نزدیک بین سر خواندن و پلاستیکی فلزی باعث می شود هارد در معرض تراشه ها در سراسر دیوار به عنوان سر آسیاب مغناطیسی نازک.

5. فاکتور شکل بزرگ:

یکی دیگر از ضعف های درایو هارد دیسک یک فاکتور شکل بزرگ است. محدودیتی در مورد چگونگی تولید HDD های کوچک به دلیل نیاز به یک دیسک چرخشی چرخ و یک سر خواندن در حال حرکت وجود دارد. این باعث می شود هارددیسک ها برای دستگاه های محاسباتی تلفن همراه مانند لپ تاپ ها مناسب نباشد. توجه داشته باشید که تولید کنندگان گوشی های هوشمند و رایانه های لوحی از یک سیستم ذخیره سازی SSD استفاده می کنند.

با مشاهده ویدئو زیر با هارد دیسک بیشتر آشنا شوید:


 

 


مقالات به روز را با دیجیکو مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *